Mocny spadek w hiszpańskich usługach

opublikowano: 06-11-2017, 14:08

Zawirowania polityczne związane z problematyczna niepodległością Katalonii zaczynają odciskać piętno na gospodarce Hiszpanii. Tamtejszy sektor usługowy odnotował bowiem znaczący spadek, donosi Bloomberg.

Kataloński kryzys, jak zaczyna się nazywać ostatnie wydarzenia był jednym z najważniejszych czynników jakie doprowadziły do najmocniejszego od ponad dwóch lat spadku wskaźnika PMI dla usług w październiku, wynika z danych IHS Markit.

Zobacz więcej

Flaga Katalonii

fot. Bloomberg

Obniżył się on 2,1 pkt do 54,6 pkt. O ile sam wskaźnik notuje mimo wszystko wzrost, jednak odczyt był najsłabszy od stycznia i znacznie poniżej oczekiwań analityków (55,5 pkt).

Polityczna hullaballoo w Katalonii zebrała swoje żniwo, wyniki sektora usług potwierdzają raporty o gwałtownym spadku aktywności związanej z turystyką – ocenia Ken Wattret, ekonomista TS Lombard w Londynie.

W swoim raporcie IHS Markit podkreśla, że zaufanie wśród dostawców usług spadło do najniższego poziomu od ponad roku, a niektóre firmy z powodu chaosu i niepewności "opóźniały decyzje o wydatkach".

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu