Mocny złoty już szkodzi gospodarce

Kamil Zatoński
21-01-2005, 00:00

Słabe dane o dynamice produkcji są sygnałem ostrzegawczym, że mocny złoty zaczyna szkodzić wzrostowi gospodarczemu.

Produkcja przemysłowa w grudniu wzrosła zaledwie o 6,4 proc. w ujęciu rocznym i spadła o 2,7 proc. w porównaniu z listopadem. Rynek oczekiwał dynamiki prawie dwukrotnie wyższej.

Krok w tył

— Dane są zaskakująco słabe. Może to być pierwszy sygnał szkodliwego wpływu mocnego złotego na wzrost gospodarczy — zastanawia się Marcin Mrowiec, ekonomista Banku BPH.

Zgadza się z nim Jacek Wiśniewski, szef zespołu analityków Banku Pekao.

— Gospodarka robi mały krok w tył — uważa Jacek Wiśniewski.

Zaznacza jednak, że na dalej idące wnioski trzeba poczekać jeszcze kilka dni do opublikowania danych o poszczególnych sektorach gospodarki.

Co na to RPP?

— Po takich danych pojawią się na pewno spekulacje, czy nie są one argumentem dla rozluźnienia polityki monetarnej banku centralnego — mówi Marcin Mrowiec.

Posiedzenie RPP zaczyna się już w najbliższy wtorek. Argumentem za rozważeniem obniżki stóp w najbliższych miesiącach (nikt nie spodziewa się jej na najbliższym posiedzeniu) są też dane o cenach produkcji przemysłowej, które w ujęciu rocznym wzrosły zaledwie o 5,6 proc., a w ujęciu miesięcznym spadły o 0,9 proc.

— To zasługa spadku cen ropy naftowej — tłumaczy analityk Pekao.

Powolne przebudzenie

Umiarkowanie optymistyczne są natomiast informacje o dynamice produkcji budowlano-montażowej. W ujęciu rocznym wzrost sięgnął, co prawda, prawie 8 proc., ale...

— Po wyeliminowaniu czynników sezonowych wzrost wynosi jednak niespełna 2 proc. To niewiele, jeśli weźmie się pod uwagę, że grudzień był ciepły i prace na budowach można było prowadzić pełną parą. Widać, że budowlanka budzi się bar- dzo powoli — mówi Marcin Mrowiec.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Mocny złoty już szkodzi gospodarce