Mocny złoty przeszkadza Orlenowi

DI
opublikowano: 21-04-2008, 00:00

Dzięki zapasom drożejącej ropy grupa spodziewa się wyniku operacyjnego kilkadziesiąt procent wyższego niż przed rokiem.

Dzięki zapasom drożejącej ropy grupa spodziewa się wyniku operacyjnego kilkadziesiąt procent wyższego niż przed rokiem.

Zarząd Orlenu ocenia, że wynik operacyjny grupy może być kilkadziesiąt procent wyższy niż przed rokiem. To dane wstępne, które mogą się zmienić do 15 maja, kiedy spółka opublikuje wyniki za pierwszy kwartał 2008 r.

PKN Orlen poinformował, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2008 r. przerobił 6,5 mln ton ropy, z czego 3,4 mln ton w Płocku. Moce produkcyjne polskiej rafinerii wykorzystywał w 97 proc., podczas gdy zakładów Unipetrolu w 75 proc., a Możejek w 79 proc.

Cena rosyjskiej ropy przerabianej przez grupę w ciągu roku wzrosła o 72 proc. do 93,3 USD za baryłkę i była o 3,4 USD niższa (tzw. dyferencjał) od ceny ropy Brent z Morza Północnego.

Mimo znacznego wzrostu kosztu surowca różnica utrzymała się na poziomie sprzed roku. Rezultat: modelowa marża rafineryjna liczona w dolarach zmalała o 65 proc., co osłabiło EBIT (wynik operacyjny) grupy Orlen o ponad 300 mln zł. Także 20-procentowe umocnienie się złotego wobec dolara nie pomogło grupie. Bijąc w marże — rafineryjną, petrochemiczną i chemiczną — uszczupliło EBIT o 200 mln zł.

Z drugiej jednak strony rosnąca cena ropy sprawiła, że PKN Orlen zaksięguje zyski na zapasach. Jak zapewnia zarząd, efekt ten „w dużej mierze powinien zneutralizować negatywny wpływ otoczenia makro”.

Zarząd paliwowej spółki poinformował, że wpływy Możejek na wynik operacyjny przed amortyzacją (EBITDA) będzie w pierwszym kwartale zerowy. Zastrzegł też, że wobec znacznego spadku marż na poliolefinach w porównaniu z pierwszym kwartałem 2007 r. wpływ Unipetrolu na wynik operacyjny grupy będzie czterokrotnie niższy.

Wolumen sprzedaży detalicznej grupy był w pierwszym kwartale o 9 proc., a hurtowej o 22 p

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy