Mocny złoty zjadł zyski z zagranicznych obligacji

Anna Borys
opublikowano: 29-02-2008, 00:00

Wyniki funduszy inwestujących w zagraniczne papiery skarbowe są słabe, choć obligacje drożeją. Powód? Umacniający się złoty.

W ostatnim roku w tej kategorii produktów najsłabiej zachowywał się Pioneer Obligacji Dolarowych Plus. Klienci, którzy wpłacili rok temu 100 zł, teraz mogą wyjąć zaledwie 76,81 zł. Stracili na tej inwestycji 23,19 proc. Niewiele lepszy wynik osiągnął AIG Parasol Podatkowy AIG Subfundusz Obligacji Światowych. Wartość jego jednostki inwestycyjnej wycenianej w krajowej walucie spadła o 19,33 proc. Na trzecim miejscu od dołu, w zestawieniu stóp zwrotu, znalazł się Pioneer Obligacji Dolarowych z wynikiem -16,35 proc. Najlepszy w ostatnim roku okazał się Arka BZ WBK Obligacji Europejskich. Jego zarządzający ograniczyli straty do -6,08 proc.

Obligacje zagraniczne, które kupujemy w krajowej walucie, są narażone na ryzyko walutowe. To może działać na korzyść posiadacza papieru, bądź obniżać jego zysk. Gdyby waluty zagraniczne umacniały się, inwestor by zyskał. W tym przypadku mamy do czynienia z tą drugą sytuacją. Dolar w ostatnim roku był w silnym trendzie spadkowych. W 12 miesięcy stracił 21,44 proc. na wartości względem złotego. Trochę lepiej zachowywało się euro. Waluta Europejska zjechała w tym samym okresie o 9,74 proc. Dlatego wyniki funduszy są znacznie poniżej oczekiwanych. W innej sytuacji są klienci TFI, którzy wpłacali do funduszy zagraniczne pieniądze. Dla nich wahania kursu walut nie mają znaczenia. Oni wyszli na plusie, bo cena papierów skarbowych ostatnio rosną. Popyt na bezpieczne papiery wspierają obniżki stóp procentowych za oceanem.

Anna Borys

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu