Moda na inwestycje odpowiedzialne społecznie

ADM
opublikowano: 10-01-2008, 00:00

Eksperci wiele sobie obiecują po spółkach zarabiających na wodzie i odnawialnych źródłach energii.

Eksperci wiele sobie obiecują po spółkach zarabiających na wodzie i odnawialnych źródłach energii.

Maciej Kossowski

prezes Wealth Solutions

Inwestycje odpowiedzialne społecznie są popularne, szczególnie w krajach rozwiniętych. W centrum uwagi znalazły się odnawialne źródła energii. Trzeba się jednak liczyć z podwyższonym ryzykiem. Przestrogą jest branża internetowa i bańka z 2000 r. Ta branża też miała przyszłość. Jednak trafiło do niej zbyt dużo kapitału w krótkim czasie. Teraz to samo może się stać z branżą energii odnawialnej. Ostatnio zapanowała na nią moda napędzana różnymi raportami. Duże zainteresowanie w krótkim czasie może zaszkodzić. Liczba firm działających w sektorze energii odnawialnych jest ograniczona.

Grzegorz Świetlik

dyrektor Fortis Investments

Politycy będą się starać tak zmieniać prawo, żeby sektor firm działających odpowiedzialnie społecznie rozwijał się bez przeszkód. Nie wynika to tylko z zasad etycznych. Powstaje coraz więcej międzynarodowych porozumień dotyczących norm ekologicznych. Nieprzestrzeganie ich wiąże się z karami finansowymi. Nie ma wątpliwości, że ten sektor ma przed sobą duże perspektywy rozwoju. Dodatkowym argumentem są rosnące ceny węgla i ropy naftowej. Wszyscy zachwycają się zieloną energią. Istnieje jednak groźba przeinwestowania. Na razie jeszcze nie mamy do czynienia z bańką spekulacyjną. Ten rok będzie trudny dla rynków finansowych. Niewykluczone, że inwestorzy będą tracić. Na ich tle firmy związane z inwestycjami odpowiedzialnymi społecznie powinny zachowywać się lepiej.

Tomasz Rzeski

kierownik w firmie doradczej Partnerzy Inwestycyjni

Rozwój firm odpowiedzialnych społecznie wspiera prawo międzynarodowe. Protokół z Kioto, który dotyczy globalnego ocieplenia, ratyfikowało 141 krajów, wytwarzających w sumie 61 proc. światowej emisji gazów cieplarnianych. Zatem wiele państw zobowiązało się do wspierania rozwoju sektora spółek odpowiedzialnych społecznie. Dynamiczny wzrost jest poparty liczbami. Obecnie na rynku jest blisko 900 spółek, które działają w tym sektorze energii odnawialnej. Jeszcze kilka lat temu było ich zaledwie 90. Obecnie nawet 20 proc. energii pochodzi ze źródeł alternatywnych. Z drugiej jednak strony firmy z tego sektora są wysoko wyceniane. Jeżeli do ograniczonej liczby spółek trafi nagle dużo kapitału, to jest niebezpieczeństwo sztucznego zawyżenia ich wartości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ADM

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane