Modernizacja w Koksowni Przyjaźń za ponad 345 mln zł

  • PAP
opublikowano: 17-10-2018, 12:48

Kosztem ponad 345 mln zł do wiosny 2021 r. spółka JSW Koks zmodernizuje baterię koksowniczą w Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej. 200 mln zł na ten cel pochodzi z pożyczki Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W środę zawarto umowę na dofinansowanie projektu.

„Ta inwestycja to przykład konsekwencji w zmienianiu przemysłu w Polsce (...). Polska była zawsze silna przemysłem i na nim zbudowała swoją pozycję; dziś m.in. dzięki tej inwestycji odbudowujemy polski przemysł" – mówił podczas uroczystości podpisania umowy wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Podkreślił, że modernizacja baterii oznacza zarówno zastosowanie najnowszej technologii, jak i poprawę jakości powietrza w Zagłębiu Dąbrowskim.

Modernizacja baterii nr 4 w koksowni w Dąbrowie Górniczej należy do kluczowych inwestycji w koksowniczej części grupy Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Przedsięwzięcie rozpocznie się w marcu przyszłego roku i potrwa dwa lata. Jego efektem ma być obniżenie kosztów produkcji, zmniejszenie uciążliwości dla środowiska oraz poprawa jakości wytwarzanego koksu.

Jak zapowiedział prezes JSW Daniel Ozon, na lata 2023-2025 planowana jest modernizacja kolejnej baterii w Koksowni Przyjaźń - nr 3. Obydwie instalacje będą należeć do najnowocześniejszych w światowym koksownictwie. Obecną inwestycję prezes nazwał jednym z filarów 1,5-miliardowego programu inwestycyjnego grupy JSW. Podkreślił, że nowe projekty "przeniosą grupę na nowy poziom", umożliwiając wprowadzenie na rynek nowych, innowacyjnych produktów na bazie węgla koksowego i koksu. Oprócz pożyczki z NFOŚiGW, JSW aplikuje obecnie także o ok. 200 mln zł na inwestycje z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

200-milionowa pożyczka z NFOŚiGW została przyznana w ramach programu E-kumulator - Ekologiczny Akumulator dla Przemysłu, wspierającego przedsiębiorstwa we wdrażaniu rozwiązań z zakresu "niskoemisyjnej i zasobooszczędnej gospodarki". Umowa przewiduje karencję w spłacie pożyczki do końca marca 2022 roku, a termin zakończenia spłat wyznaczono na grudzień 2030 r. Oprocentowanie pożyczki opiera się na wskaźniku WIBOR 3M plus 50 punktów bazowych, jednak nie mniej niż 2 proc. w skali roku.

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska Artur Michalski podkreślił, że kwota przeznaczonej na inwestycję pożyczki jest "pokaźna" i należy do najwyższych przekazanych przez Fundusz. "Przekazujemy środki na przedsięwzięcie, które - z naszego punktu widzenia - ma na celu przede wszystkim zmniejszenie presji na środowisko. Zmniejszone zostaną emisje dwutlenku siarki, tlenku węgla, dwutlenku węgla, tlenków azotów i pyłów. Tym samym wpisuje się to także w program walki ze smogiem, w który nasz rząd wkłada swoje wielkie zainteresowanie, by znacząco polepszyć stan środowiska" - powiedział.

Podkreślił, że NFOŚiGW - w przeciwieństwie do niektórych instytucji finansowych - "nie odchodzi i nie odejdzie od finansowania węgla", stawiając jednak przede wszystkim na przechodzenie do czystych technologii węglowych oraz wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań w tym zakresie, poprawiających środowisko i służących lokalnemu otoczeniu węglowych firm.

Dzięki modernizacji baterii w Dąbrowie Górniczej zmieni się proces produkcyjny, a w efekcie mniejsza będzie emisja pyłów i gazów - tlenku węgla, dwutlenku siarki oraz tlenków azotu. Możliwe będzie też bardziej elastyczne kształtowanie stosowanego w baterii wsadu. System napełniania komór zmieni się z zasypowego na ubijany, co ma nie tylko przynieść oszczędności, ale też podnieść jakość produktów.

Jak podkreślił podczas uroczystości wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, modernizacja baterii koksowniczej w Koksowni Przyjaźń jest jednym z 87 przedsięwzięć wpisanych do wartego ok. 55 mld zł rządowego Programu dla Śląska. „To bardzo ważna inwestycja dla nas, dla mieszkańców regionu, ale również dla poprawy efektywności produkcji i jakości wyrobów oraz dla poprawy jakości powietrza” – zaznaczył.

Zatrudniająca ok. 2,4 tys. osób firma JSW Koks to spółka skupiająca aktywa koksownicze Jastrzębskiej Spółki Węglowej, złożona z dawnego Kombinatu Koksochemicznego w Zabrzu (z koksowniami także w Radlinie i Dębieńsku) oraz Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej; w tej ostatniej, największej, pracuje ponad 1,3 tys. osób.

Produkcja koksu, skupiona w spółce JSW Koks, należy do strategicznych obszarów działania grupy JSW. Jesienią ub. roku jej przedstawiciele poinformowali, że do 2030 r. przeznaczy ona ok. 1,5 mld zł na inwestycje odtworzeniowe i rozwojowe w swoich koksowniach. Wśród strategicznych przedsięwzięć w tym segmencie znalazło się m.in. odtworzenie baterii nr 4 i 3 Koksowni Przyjaźń, a także kontynuacja modernizacji Koksowni Radlin oraz Koksowni Jadwiga. JSW planuje również produkcję tzw. adsorbentów węglowych w wygaszanej obecnie koksowni Dębieńsko.

Średni wiek baterii koksowniczych w spółce JSW Koks wynosi ponad 18 lat, wobec niespełna 23 lat średnio w Europie i ponad 25 lat na świecie. Pracują cztery baterie w dąbrowskiej Koksowni Przyjaźń oraz po jednej w koksowniach Jadwiga i Radlin. Koksownia Dębieńsko, gdzie pracowała najstarsza, 33-letnia bateria, została na początku września tego roku wyłączona. Grupa JSW chce utrzymać produkcję koksu na stabilnym poziomie ok. 3,5-3,6 mln ton rocznie i poprawiać jakość produktów. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu