Modlin poprawia PPL

MAG
opublikowano: 11-04-2018, 12:30
aktualizacja: 11-04-2018, 12:32

Port szacuje, że za 827 mln zł w pięć lat mógłby zwiększyć przepustowość do 17 mln pasażerów. Dziś stosuje tymczasowe rozwiązania.

Zarząd Modlina odniósł się do przedstawionej w ubiegłym tygodniu analizy firmy Arup, która uznała, że na lotnisko komplementarne dla Chopina lepiej nadaje się Radom, bo szybciej i taniej będzie tam można przenieść część ruchu. Przypomnijmy: dla Radomia można to zrobić po 20 miesiącach przy inwestycjach rzędu 425 mln zł, a w przypadku Modlina trzeba wydać 1045 mln zł, a inwestycje zajmą 45 miesięcy – szacuje Arup.

Port lotniczy Modlin
Zobacz więcej

Port lotniczy Modlin fot. TR, Puls Biznesu

- To nieprawda. Nasz plan inwestycyjny przewiduje rozbudowę terminala do 7 mln pasażerów. Mamy już gotowe projekty i część pozwoleń i zajmie to maksymalnie 20 miesięcy – mówi Marcin Danił, wiceprezes Lotniska Modlin ds. korporacyjnych.

O sprawie piszemy też w środowym wydaniu "Pulsu Biznesu" (czytaj>>Modlin odbija piłeczkę)

Zarząd szacuje, że dziś lotnisko, którego przepustowość wynosi 3,5-4,2 mln pasażerów rocznie (nie ma operacji przez pięć godzin w nocy, choć jest to możliwe), w 20 miesięcy może osiągnąć przepustowość na poziomie 7-8 mln osób, w 45 miesięcy 10-12 mln a za pięć lat – 15-17 mln pasażerów.

- Łączne inwestycje sięgnęłyby 827 mln zł – mówi Piotr Okienczyc, wiceprezes Lotniska Modlin ds. operacyjnych.

Spółka jest przygotowana do rozbudowy terminala. Ze względu na brak zgody PPL, jednego z udziałowców, nie udało się Modlinowi sfinansować projektu z emisji 60 mln zł obligacji.

- Dlatego chcielibyśmy tymczasowo postawić obiekt przystosowany do obsługi 2 mln pasażerów ze strefy non-Schengen. Będzie to obiekt o lekkiej konstrukcji, najpewniej stalowo-szklany na betonowej podmurówce, z możliwością połączenia z obecnym terminalem. Zespół pracuje nad tym od dwóch miesięcy, rozmawiamy z partnerami handlowymi, bo tę inwestycję sfinansujemy z podpisanych na 5-7 lat umów – mówi Marcin Danił.

Marek Miesztalski, przewodniczący rady nadzorczej Lotniska Modlin, czeka na stanowisku PPL.

- 18 kwietnia odbędzie się nadzwyczajne zgromadzenie wspólników, na którym PPL ma zaprezentować wyniki badań i wnioski dotyczące Lotniska Modlin. Jeśli spółce jest z Modlinem nie po drodze, powinien wyjść z tej inwestycji – mówi Marek Miesztalski. 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Modlin poprawia PPL