Modrzejewski: Informację od Bank of New York otrzymałem w dniu zatrzymania

Polska Agencja Prasowa SA
17-05-2005, 10:57

Informację o tym, jak zachowa się Bank of New York - depozytariusz GDR-ów - podczas Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy PKN Orlen 22 lutego 2002 r. otrzymałem w dniu mojego zatrzymania - 7 lutego 2002 r - powiedział b. prezes koncernu Andrzej Modrzejewski.

Informację o tym, jak zachowa się Bank of New York - depozytariusz GDR-ów - podczas Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy PKN Orlen 22 lutego 2002 r. otrzymałem w dniu mojego zatrzymania - 7 lutego 2002 r - powiedział b. prezes koncernu Andrzej Modrzejewski.

Podczas wtorkowych zeznań przed sejmową komisją śledczą ds. PKN Orlen, Modrzejewski powiedział, że dokument taki przysłano do płockiego koncernu w nocy z 6 na 7 lutego. Z dokumentu - informacji wynikało, że Bank of New York nie przekazuje zarządowi PKN Orlen prawa do głosowania z akcji koncernu w sprawach personalnych. Osłabiało to pozycję zarządu i Modrzejewskiego na tym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy.

Rano 7 lutego Modrzejewski zapoznał się z dokumentem i poprosił prawnika o ocenę, czy taka decyzja jest zgodna z polskim prawem. "Z mojej obecnej wiedzy wynika, że nie było to zgodne z prawem, bo informacja taka powinna być przekazana wcześniej i podana do wiadomości wszystkim akcjonariuszom i posiadaczom GDR-ów, po to, by mogli sami skorzystać z prawa głosu podczas Walnego Zgromadzenia" - dodał b. prezes PKN Orlen.

7 lutego 2002 roku po południu Andrzej Modrzejewski został zatrzymany przez funkcjonariuszy b. Urzędu Ochrony Państwa.

W ocenie świadka, nie jest też prawdą, że minister skarbu państwa Wiesław Kaczmarek, przed zatrzymaniem b. prezesa koncernu naftowego, mógł wiedzieć, że Rada Nadzorcza, która zbierała się 8 lutego 2002 r. odwoła go z funkcji prezesa. "Z materiałów katowickiej prokuratury, która prowadzi śledztwo w sprawie mojego zatrzymania wiem, że dwóch członków Rady +przekonano+ do głosowania za moim odwołaniem dopiero po moim aresztowaniu" - powiedział Modrzejewski.

W swoim wstępnym wtorkowym oświadczeniu przed komisją śledczą b. prezes PKN Orlen przypomniał swój życiorys, reagując - jak sam mówił - w ten sposób - na wypowiedź jednego z wcześniej przesłuchiwanych świadków, że przed objęciem funkcji w PKN Orlen Modrzejewski był nauczycielem.  Przypomniał, że ma wykształcenie biznesowe (MBA) na Uniwersytecie Warszawskim i, że zdobył doświadczenie zawodowe w kilku firmach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Modrzejewski: Informację od Bank of New York otrzymałem w dniu zatrzymania