Modyfikacje za 65 mln zł

Mariusz Zielke
29-10-2004, 00:00

Prokom podpisał kolejną umowę z ZUS. To dobra informacja, ale nie będzie miała wpływu na wycenę spółki — mówią analitycy.

ZUS podpisał z Prokomem wartą 65 mln zł umowę na rozbudowę do 2006 r. kompleksowego systemu informatycznego (KSI). Tydzień wcześniej strony przedłużyły o rok umowę na serwis i obsługę KSI za 135 mln zł.

Bez zaskoczenia

Mimo dużej wartości umowy nie wpłynęły na kurs intergratora. Wczoraj za papiery gdyńskiej spółki płacono 125,50 zł, o 4,2 proc. mniej niż na otwarciu.

— Umowa serwisowa jest podpisywana co roku, więc nikogo nie zaskakuje. Kontraktu na modyfikacje też należało się spodziewać — mówi Przemysław Sawala-Uryasz, analityk CA IB.

Jego zdaniem, w związku ze zmieniającymi się przepisami należy się spodziewać następnych umów na modyfikacje w KSI.

Wielkość umów przy skali projektu w ZUS i przychodach Prokomu też nie wzbudziła emocji.

— Umowa rozłożona na dwa lata to zaledwie kilka procent przychodów Prokomu. To pozytywna informacja dla spółki, ale nie spowoduje zmiany prognoz wyników — komentuje Włodzimierz Giller, analityk Deutsche Banku.

Milionowe operacje

Informatyzacja ZUS jest największym projektem tego typu w Polsce i jednym z największych wdrożeń w Europie. System rozlicza ponad 100 mld zł na kontach 20 mln ubezpieczonych i 2 mln płatników. Co miesiąc KSI wykonuje ponad 40 mld obliczeń, w tym 100 mln operacji księgowych.

ZUS wydał już na KSI 1,5 mld zł. Prokom otrzymał 620 mln zł, reszta wpłynęła na konta dostawców sprzętu: IBM, HP, Siemensa i BEA.

ZUS i Prokom atakowano za opóźnienia i wysokie koszty wdrożenia. W kwietniu 2004 r. zakład w raporcie bronił projektu.

,,Średni koszt informatycznej obsługi pojedynczej składki dla jednej osoby wynosi 1,11 zł (wcześniej 2,30 zł). Gdyby potraktować KSI ZUS jako bank internetowy, byłby jednym z najtańszych w kraju” — twierdzi w raporcie ZUS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Modyfikacje za 65 mln zł