Modzelewski znów tworzy VAT

Jarosław Królak
opublikowano: 14-01-2008, 00:00

Twórca ustawy z 1993 r. społecznie wziął się do pisania zupełnie nowej. Swoje dzieło przedstawi rządowi i posłom.

Twórca ustawy z 1993 r. społecznie wziął się do pisania zupełnie nowej. Swoje dzieło przedstawi rządowi i posłom.

Przedsiębiorcy ciągle nie wiedzą, jak będzie wyglądała obiecana przez Platformę Obywatelską naprawa ustawy vatowskiej. Władze PO od pewnego czasu prowadzą w tej sprawie konsultacje z kierownictwem Ministerstwa Finansów (MF). Jednak oficjalnej decyzji politycznej — nowa ustawa czy tylko nowelizacja — jak nie było, tak nie ma.

Gruszek w popiele nie zasypia natomiast prof. Witold Modzelewski, były wiceminister finansów, który w 1993 r. wprowadził ustawę o podatku VAT, wiele razy nowelizowaną. W 2004 r. weszła w życie zupełnie nowa, powszechnie krytykowana ustawa. Były wiceminister postanowił społecznie wspomóc rząd.

Nie do naprawy

— Ustawa o VAT słusznie uzyskała miano największego bubla podatkowego ostatniego dziesięciolecia. Wiele prób jej nowelizacji było nieudanych lub wręcz szkodliwych — mówi Witold Modzelewski.

Od trzech lat namawia decydentów do stworzenia całkiem nowej, bo tylko tak, jego zdaniem można ją solidnie naprawić.

— Jestem przekonany, że dobry projekt można stworzyć w ciągu dwóch-trzech miesięcy. Postanowiłem taki projekt, nazwijmy go społecznym, napisać. Wkrótce będzie gotowy. Przedstawię go rządowi i klubom poselskim — informuje Witold Modzelewski.

Ten pomysł może się spodobać resortowi finansów.

— Jestem za tym, by ustawę o podatku VAT napisać od początku. Obecna zawiera tak dużo błędów, niejasności, niezgodności z prawem UE, że lepiej stworzyć ją od nowa. Zaznaczam jednak, że to jest mój pogląd jako profesora prawa, a nie wiceministra — mówi prof. Elżbieta Chojna-Duch, od kilku dni wiceminister finansów ds. podatkowych.

VAT czeka na premiera

Zbigniew Chlebowski, szef klubu PO, informował niedawno, że rząd postawi raczej na nowelizację ustawy. Do konfliktu z resortem finansów jednak nie dojdzie.

— Jeżeli zapadnie decyzja polityczna, aby przeprowadzić nowelizację, to ją wykonam —twierdzi Elżbieta Chojna-Duch.

Zdecyduje premier Tusk w porozumieniu ze swoim najbliższym otoczeniem.

— Nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja polityczna w tej sprawie, ale wszystko wskazuje na to, że pójdziemy w stronę nowelizacji — mówi Krystyna Skowrońska (PO), wiceprzewodnicząca sejmowej komisji finansów.

PO chciałaby wnieść do Sejmu nowelizację bazującą na projekcie, który w ubiegłej kadencji został przyjęty przez komisję finansów (Sejm nie zdążył go uchwalić). Uzupełniony ma on zostać o propozycje środowisk biznesowych, które storpedowało ówczesne kierownictwo MF.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy