Mogło być lepiej, przeszkodziła polityka

BMK, ZK, PS
28-06-2005, 00:00

Mirosław Gronicki potrafił uspokoić rynek. Pozbawiony wsparcia politycznego nie zdołał jednak przeprowadzić odważnych działań.

Wojciech Kuryłek

ekonomista Kredyt Banku

- Pozytywnie należy ocenić umiejętność porozumiewania się z bankiem centralnym. Plusem jest też przedstawianie kolejnych wersji programu konwergencji, które będą niejako zmuszały przyszły rząd do jego realizacji. Docenić trzeba również próby porządkowania zarządzania operacyjnego finansami publicznymi. Wydaje się natomiast, że minister finansów powinien być bardziej konserwatywny w założeniach budżetowych. Na razie plan jest realizowany, ale w drugim półroczu może już nie być tak łatwo.

Maciej Grabowski

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową

- Po blisko roku urzędowania ministra Gronickiego obraz jego dokonań pozostaje dla mnie mieszany. Przyznam, że miałem obawy, czy analityk bankowy poradzi sobie z całym resortem. Nie można było od niego oczekiwać reformatorskich zapędów, gdyż od początku było wiadomo, że obejmuje stanowisko przejściowo (i tak pozostaje ministrem dłużej, niż pierwotnie zakładano).

Pozytywną zmianę widać w profesjonalizacji działań samego ministerstwa, związanych z ograniczaniem długu publicznego i regulowaniem zobowiązań. Niestety, nie udało się wyprostować kwestii VAT.

Jeremi Mordasewicz

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

- Trudno oceniać ministra w oderwaniu od rządu, ponadto pozbawionego zaplecza politycznego w parlamencie. Jako ekspertowi, ekonomiście nikt ministrowi Gronickiemu negatywnej oceny raczej nie wystawi. Jego zdolności widoczne są np. w zarządzaniu długiem, negocjacjach z Klubem Paryskim. Jednak gra on w drużynie, która nie ma siły przebicia, a możliwości uchwalania ustaw proponowanych przez rząd są bardzo ograniczone.

Niewątpliwie wpadką był pomysł podniesienia akcyzy na olej opałowy i gaz płynny. Nie zachwyca też budżet.

Zbigniew Żurek

wiceprezes Business Centre Club

- Przedstawione wczoraj w Komisji Trójstronnej założenia budżetowe okazały się bardzo enigmatyczne i trudne do rozszyfrowania. Wydaje się, że wykonana nad nimi praca była płytka i powierzchowna. Podobnie oceniam działalność ministra Gronickiego. Nic specjalnego, żadnych odkrywczych działań, żadnej ofensywy.

Konrad Marchlewski

dyrektor finansowy grupy Atlas

- Gdy Mirosław Gronicki obejmował posadę, wydawało się, że będzie potrafił uprościć i ustabilizować system podatkowy. Wierzono też w uporządkowanie finansów publicznych, bo wydawało się, że ten rząd będzie do tego dążył. Okazało się jednak, że było to raczej sprawne administrowanie niż rządzenie. Niewiele udało się zrealizować. Za plus uważam zarządzanie długiem publicznym, czemu przysłużyło się umocnienie złotego. Minister Gronicki potrafił uspokoić rynek finansowy, z którego się wywodzi, oddalił też zagrożenie makroekonomiczne, które po rządach Leszka Millera wydawało się coraz bardziej realne. Nie doczekaliśmy się jednak żadnych zmian strukturalnych. Wyszło zatem gorzej, niż się zapowiadało.

Bogusław Grabowski

prezes PTE Skarbiec-Emerytura

- Niestety, na konto ministra Gronickiego nie można zapisać za wiele pozytywów. Poza uspokojeniem zawirowań politycznych wokół Ministerstwa Finansów i jego projektów, dobrym kontaktem z inwestorami i niekontynuowaniem reform chyba trudno coś znaleźć. Nie podjął ani zmian dotyczących ulepszania finansów publicznych, ani systemu podatkowego. A spektakularnym fiaskiem było ostatnie wycofanie się z projektu podwyżki akcyzy na paliwo.

Andrzej Głowacki

prezes DGA Doradztwo Gospodarcze

- Z punktu widzenia doradcy największą bolączką jest wciąż niedoprecyzowanie przez resort finansów przepisów związanych z dotacjami unijnymi. W pozostałych obszarach nie widać szczególnych zmian ani na lepsze, ani na gorsze w stosunku do poprzedników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BMK, ZK, PS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Mogło być lepiej, przeszkodziła polityka