Moje kwiaty są lepsze od holenderskich

Grzegorz Zięba
opublikowano: 05-11-2003, 00:00

Co dziesiąte anturium sprzedawane w Polsce pochodzi z hodowli Jarosława Ptaszka, właściciela spółki JMP. To światowy potentat.

Wyniki, jakie osiągnął Jarosław Ptaszek, właściciel spółki ogrodniczej JMP ze Stężycy koło Dęblina, mogą oszołomić niejednego przedsiębiorcę. Jego 3,5-ha plantacja anturium jest największą w kraju, drugą w Europie i trzecią na świecie.

— Przede mną jest tylko holenderska spółka Anthura, posiadająca o 10 arów większą plantację oraz Chińczycy, którzy uprawiają te kwiaty na 5 ha — twierdzi Jarosław Ptaszek.

Ostatnia inwestycja JMP to nowa szklarnia wyposażona w nowoczesne urządzenia, m.in. specjalne potrójne kurtyny, tzw. cieniówki, zabezpieczające w lecie przed nadmiernym słońcem, a w zimie przed utratą ciepła. Dzięki temu odzyskuje się do 75 proc. energii. Koszt inwestycji wyniósł około 17 mln zł.

Specjalizacja

Jarosław Ptaszek prowadzi działalność ogrodniczą od 1977 r. W tym właśnie roku, jako absolwent warszawskiej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, za kredyt wysokości 1 mln zł postawił pierwsze szklarnie o powierzchni 2 tys. mkw.

— Kredyt udało mi się spłacić w ciągu dwóch lat — mówi Jarosław Ptaszek.

W kolejnych latach prowadził plantację różnych kwiatów: frezji, goździków, róż. Na początku lat 90. postawił jednak na specjalizację: róże i anturium. Te pierwsze kwiaty nadal produkuje w szklarniach o powierzchni 2,7 ha.

Podbić Zachód

JMP produkuje co roku 2 mln anturium i 5 mln róż. Kwiaty są sprzedawane głównie na rynku polskim. 20 proc. produkcji trafia do Rosji i na Ukrainę.

— Obecnie prowadzimy rozmowy na temat eksportu kwiatów do Niemiec i Włoch — dodaje Jarosław Ptaszek.

Uważa on za realne wejście na rynki europejskie, zdominowane przez kwiaty z Holandii i Ameryki Południowej.

— Możemy za to konkurować znacznie wyższą jakością — uważa Jarosław Ptaszek.

Dodaje, że jego anturium — chociaż droższe od importowanych o 10 proc. — jest chętniej kupowane przez polskich klientów.

Jarosław Ptaszek nie ujawnia wyników finansowych JMP.

Okiem eksperta

Wzorcowa firma

Jarosław Ptaszek jest jednym z liderów produkcji szklarniowej kwiatów w Polsce. To bardzo zaawansowana technologicznie działalność. W ciągu dwudziestu pięciu lat pracy Jarosław Ptaszek dorobił się własnych kanonów i odmian. Spółka JMP jest często prezentowana studentom ogrodnictwa jako przykład nowoczesnych rozwiązań.

Krzysztof Wrona prezes Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Zięba

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Moje kwiaty są lepsze od holenderskich