Mokotów stawia ratusz w PPP…

  • Emil Górecki
opublikowano: 08-05-2014, 00:00

Kolejne podejście do budowy siedziby samorządu. Tym razem urzędnicy spróbują pilotażowego rozwiązania.

Warszawski samorząd szuka doradcy, który pomoże mu przygotować dokumenty do budowy ratusza dla Mokotowa w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Na oferty firm, które przygotują koncepcję przedsięwzięcia, opracują analizy wykonalności oraz doprowadzą cały proces wyboru partnera prywatnego do końca, czeka do 22 maja. Kilka tygodni później gotowe mają być kamienie milowe dla inwestycji, jej harmonogram i czas trwania kontraktu operatorskiego.

O potrzebie partnerstwa firm i administracji w Polsce mówi się od lat. Na razie jednak efektów jest niewiele. W zeszłym roku Wrocław otworzył pierwszy parking zbudowany z prywatnym inwestorem, a Poznań zaczął poszukiwanie firmy, która zbuduje mu szpital. Dlaczego mimo dużej podażybiur na wynajem Warszawa zdecydowała się na budowę?

— Mamy już działkę pod planowaną inwestycję. Nasze analizy wskazują, że opłaty za dostępność powinny być niższe od kosztów wynajmu. Poza tym po zakończeniu kontraktu operatorskiego miasto pozostanie właścicielem budynku — mówi Paweł Pawłowski z biura infrastruktury warszawskiego urzędu miejskiego. Budynek mokotowskiego ratusza powstanie na działce przy ul. Merliniego. To kolejne podejście do jego budowy. Projekt był już gotowy w 2002 r., ale ostatecznie gmach nie powstał — najpierw z powodu oporu prezydenta Lecha Kaczyńskiego, potem ze względu na kryzys.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu