MOL i INA planują wspólny projekt poszukiwań ropy i gazu

INTERFAX
opublikowano: 03-09-2007, 13:12

Węgierski koncern naftowo-gazowy MOL i chorwacka spółka INA, w której MOL posiada 25% pakiet akcji, podpisały umowę o rozpoczęciu drugiego programu poszukiwań węglowodorów wzdłuż granicy węgiersko-chorwackiej po odkryciu złóż gazu podczas pierwszego podobnego projektu.

"Po udanym projekcie eksploracyjnym w przygranicznym regionie Podravska Slatina-Zalata, to już drugi projekt obu spółek, teraz w regionie Novi Gradach i Potony" - MOL poinformował w komunikacie. "Strony kontynuują negocjacje dotyczące innych przyszłych projektów eksploracyjnych oraz współpracy, wspólnych zasobów i know-how, które umożliwią spółkom MOL i INA przeprowadzić bardziej udane eksploracje i projekty produkcyjne".

Region eksploracji Novi Gradac-Potony rozciąga się na obszarze 189 km kwadratowych po obu stronach węgiersko-chorwackiej granicy. Działalność eksploracyjna rozpocznie się jeszcze w 2007 r. trójwymiarowymi badaniami sejsmicznymi. Zależnie od wyników wstępne wiercenia można by rozpocząć w drugiej połowie 2008 r.

Zgodnie ze strategicznym partnerstwem pomiędzy spółkami, MOL i INA będą finansować program po połowie, bez względu na to czy dane operacje będą prowadzone po węgierskiej czy po chorwackiej stronie granicy. INA będzie operatorem projektu po stronie chorwackiej, a MOL po węgierskiej stronie granicy.

W razie odkrycia złoża węglowodorów nadającego się do komercyjnego wydobycie, strony wspólnie wybiorą optymalny sposób rozwoju złoża i produkcji na nim by przyśpieszyć wprowadzanie programu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: INTERFAX

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / MOL i INA planują wspólny projekt poszukiwań ropy i gazu