Momma: osiągnięcie celu inflacyjnego w Japonii ma już tylko symbolicznie znaczenie

opublikowano: 11-04-2019, 06:55

Osiągnięcie 2 proc. celu inflacyjnego w Japonii nie jest już dłużej koniecznością dla rządu i banku centralnego, uważa Kazuo Momma, były członek władz Banku Japonii odpowiedzialny za politykę monetarną.

Momma powiedział, że cel inflacyjny ma już tylko znacznie symboliczne i nie będzie zmieniany. Uważa, że bank centralny może powiązać swoje zobowiązanie utrzymania niskich stóp procentowych raczej z ryzykiem deflacji niż inflacji.

- Przekonanie, że cel inflacyjny Banku Japonii nie ma już znaczenia złotej reguły jest powszechne w rządzie – powiedział Momma, który pracował w banku centralnym do 2016 roku.

Zwrócił uwagę, że kiedy gospodarka rośnie osiągnięcie celu inflacyjnego nie jest istotne dla rządu tak, jak poprawa sytuacji gospodarczej, wzrost wynagrodzeń i zatrudnienia, które stają się miernikiem sukcesu Abekonomii. Momma podkreślił, że premier Shinzo Abe nie sygnalizował ostatnio potrzeby szybkiego osiągnięcia celu inflacyjnego. Jego zdaniem szansa na zmianę celu inflacyjnego przez bank centralny jest bardzo mała, bo sygnalizowanie odejścia od dotychczasowego zobowiązania mogłoby spowodować umocnienie jena i spadki na giełdzie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu