Mondi zasłużyło na wzrost kursu

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 01-02-2007, 00:00

W IV kwartale producent papieru miał rekordowy zysk operacyjny

Lepsze niż oczekiwano wyniki Mondi w IV kwartale 2006 podbiły kurs spółki o kilka procent. Największy w kraju producent wyrobów celulozowo-papierniczych popisał się ponad 150-procentowym wzrostem zysku operacyjnego oraz netto. Inwestorzy też nie liczyli na takie osiągnięcia. W styczniu (nie licząc wczorajszej sesji) kurs Mondi stracił blisko 10 proc. Jednak w kolejnych kwartałach może już nie być tak dobrze. Analitycy ostrzegają, że kończy się wzrostowy cykl cen papieru.

Dobrych wyników firmy ze Świecia w IV kwartale można było się spodziewać. Ceny papieru mocno rosły — w złotych było to nawet 19,6 proc. Dzięki temu przychody spółki w tym okresie zwiększyły się o 26,1 proc. w porównaniu z IV kwartałem 2005 r. Korzystny wpływ na wysokość sprzedaży miały przychody z tytułu praw majątkowych oraz z produkcji energii zielonej (16,2 mln zł). Przychody ogółem mogły być jeszcze wyższe, gdyby nie rosnący kurs złotego. Niekorzystne kursy walutowe dla spółki, która jest eksporterem, osłabiły przychody o 9,2 mln zł.

Szybciej niż sprzedaż rosły zyski Mondi. W IV kwartale wynik operacyjny zwiększył się o 67 mln zł, do 110,5 mln zł. Na czysto spółka zarobiła 60 mln zł więcej, zbliżając się do 100 mln zł. Prognozy analityków mówiły o wzroście odpowiednio do 84-85 mln zł i 67-71 mln zł. W minionym kwartale grupa po raz pierwszy zrealizowała przychody ze sprzedaży nadwyżki uprawnień do emisji CO2 (23,3 mln zł). Transakcja dotyczyła terminowej sprzedaży nadwyżki 257 tys. ton CO2 za 2005 r. Wynikom pomogły też niższe ceny makulatury, średnio o 3,9 proc. Do pełni szczęścia brakowało jeszcze niższych cen drewna. Tu akurat było odwrotnie.

Udany finisz roku sprawił, że w sumie w czterech kwartałach przychody spółki osiągnęły rekordowy poziom 1,44 mld zł. Zysk netto przekroczył 270 mln zł i zbliżył się do rekordowego osiągnięcia z 2004 r. (prawie 290 mln zł). Nie wiadomo jednak, czy ten rok będzie równie udany. Analitycy twierdzą, że trend w notowaniach papieru może się zmienić w drugiej połowie roku. Nie można też wykluczyć wzrostu cen drewna.

Na razie sytuacja jest bardzo dobra, a spółka dobrymi wynikami poprawiła atrakcyjność swoich akcji. Dzięki wyższym zyskom wyraźnie spadł wskaźnik cena/zysk. Biorąc pod uwagę wyniki od IV kwartału 2005 do III kwartału 2006 wartość C/Z przekraczała 23. Po uwzględnieniu rezultatów z 2006 r. wskaźnik ten spada poniżej 18. To wynik w okolicach średniej dla całego rynku. Kolejną dobrą informacją może być wyższa dywidenda. W 2006 r. spółka płaciła 5,9 zł na akcję (w sumie 245 mln zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane