Monesta - reaktywacja

Eugeniusz Twaróg
opublikowano: 06-10-2009, 00:00

Założenia wzięły w łeb. Mimo to właściciele na nowo chcą poukładać biznes, dokapitalizować i zmienić nieco profil.

Założenia wzięły w łeb. Mimo to właściciele na nowo chcą poukładać biznes, dokapitalizować i zmienić nieco profil.

Monesta, pośrednictwo kredytowe, które kilkanaście miesięcy temu założył Ryszard Matkowski, były prezydent holdingu JW Construction, przy pomocy finansowej dawnego pryncypała Józefa Wojciechowskiego, ma spore problemy. Interes, który miał już w tym roku przynieść pierwsze zyski, nie wypalił, a w każdym razie nie udało się osiągnąć wyznaczonych celów. Ambitne plany zakładały break even point w połowie tego roku, tymczasem pośrednik po kilku miesiącach działalności praktycznie zawiesiła działalność. Otrzymaliśmy e-mail podpisany "pracownicy Monesta w Łodzi", w którym skarżą się, że od lipca nie dostają pełnego wynagrodzenia, a pod koniec sierpnia zostali wysłani na urlopy wypoczynkowe oraz bezpłatne "do końca roku".

Józef Wojciechowski, który dzisiaj ma już mniej niż 20 proc. udziałów w spółce, twierdzi, że niespecjalnie przygląda się jej działalności, lecz słyszał coś o rzekomej groźbie złożenia wniosku o upadłość Monesty i zlecił jednemu z pracowników, żeby bliżej przyjrzał się sprawie.

— Nie było takiego wniosku — zastrzega Ryszard Matkowski, choć przyznaje, że problemy są.

— Dotyczy to wszystkich pośredników kredytowych. Na rynku po prostu nie ma produktów do sprzedaży — mówi Ryszard Matkowski.

Ryszard Słowiński, prezes Monesty, wyjaśnia, że banki z dnia na dzień zakręciły kurki z kredytami.

— Stało się to dokładnie 20 lipca. Banki, z którymi współpracowaliśmy, przestały udzielać kredytów gotówkowych poprzez zewnętrznych pośredników — mówi prezes Słowiński.

Wyschło też drugie źródło finansowania — kredyty samochodowe, które słabiej sprzedają się w sezonie letnim. Lepiej szły hipoteki, trzecia noga biznesowa Monesty. Ale to nie wystarczyło.

— Sytuacja jest trudna. Właściciele spółki zdecydowali jednak kontynuować działalność. W tym miesiącu przeprowadzimy dokapitalizowanie — zapowiada Ryszard Matkowski.

Monesta zmieni model biznesowy. Zamierza oprzeć się na kredytach mieszkaniowych (sprzedawanych w biurach JWC) oraz samochodowych. Zrezygnuje z kredytów gotówkowych. Tym razem break even point Monesta ma osiągnąć w III kwartale przyszłego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane