Montkiewicz: Raport NIK o prywatyzacji PZU jest niekompetentny

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-05-2005, 12:01

Były prezes PZU w latach 2002-2003 Zdzisław Montkiewicz skrytykował raport NIK nt. prywatyzacji PZU, uznając jego poziom za żenująco niski. Nie uzasadnił jednak swojej opinii. Montkiewicz zeznaje we wtorek przed sejmową komisją śledczą ds. zbadania prawidłowości PZU.

Były prezes PZU w latach 2002-2003 Zdzisław Montkiewicz skrytykował raport NIK nt. prywatyzacji PZU, uznając jego poziom za żenująco niski. Nie uzasadnił jednak swojej opinii. Montkiewicz zeznaje we wtorek przed sejmową komisją śledczą ds. zbadania prawidłowości PZU.

B. prezes PZU powiedział, że raport przygotowany w latach 2002-2003 nie został podpisany przez zarząd PZU, "ze względu na rażące błędy merytoryczne. Ten raport jest na żenująco niskim poziomie".

Zdaniem Montkiewicza dwaj inspektorzy NIK, którzy przeprowadzali kontrolę, wykazali "kompletny brak kompetencji".

Po drugiej kontroli prywatyzacji PZU, w październiku 2003 roku NIK przekazała Sejmowi wyniki kontroli oceniającej drugi etap prywatyzacji PZU i jego zgodność ze strategią prywatyzacji zatwierdzoną przez rząd. Na drugim etapie prywatyzacji PZU akcje spółki miały trafić na giełdę. NIK zwrócił uwagę, że Eureko i BIG BG nie realizowały wszystkich zobowiązań prywatyzacyjnych, jednak - wskazywali kontrolerzy - przyczyną tego był konflikt między resortem skarbu a akcjonariuszem.

Montkiewicz nie zgadzał się z tymi tezami. Podczas wtorkowego przesłuchania podkreślał, że był przeciwnikiem współpracy z Eureko.

Rzecznik prasowa Najwyższej Izby Kontroli Małgorzata Pomianowska powiedziała we wtorek PAP, że "jest to retoryka, która bardzo często pojawia się, gdy raport jest krytyczny".

NIK dwukrotnie kontrolowała prywatyzację PZU (informacje o kontroli przygotowano w 2001 i 2003 roku). Również przed rozpoczęciem prywatyzacji NIK kontrolowała przygotowanie PZU do tego procesu. Wyniki pierwszej kontroli prywatyzacji PZU NIK przedstawił w styczniu 2001. Zdaniem Izby, brak było podstaw do zgłoszenia zarzutów tak do założeń strategii prywatyzacji, jak i do sposobu wyboru inwestorów, którzy nabyli akcje PZU.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane