Moody's prognozuje znaczące pogorszenie wskaźnika zadłużenia RPA

opublikowano: 16-05-2019, 13:32

Moody's Investors Service ocenia, że wskaźnik zadłużenia RPA w relacji do produktu krajowego brutto będzie się pogarszał, jeśli kraj nie będzie w stanie ograniczyć ryzyka związanego z wydatkami i finansowaniem ze strony państwowej firmy energetycznej.

Niewdrożenie polityki mającej na celu obniżenie deficytu fiskalnego do 5 proc. PKB wpłynęłoby na wzrost relacji długu do PKB, w tym na gwarancje dla Eskom Holdings SOC po poziomu powyżej 70 proc.

Tymczasem w najgorszym scenariuszu skarb państwa zakłada zadłużenie brutto na poziomie 60,2 proc. PKB w roku podatkowym kończącym się w lutym 2024 r.

Według analityków banku Goldman Sachs Group, Eskom jest największym zagrożeniem dla najbardziej uprzemysłowionej gospodarki Afryki. Dane agencji Bloomberg wskazują, że zadłużenie Eskomu w tym z tytułu obligacji i wyemitowanych pożyczek, wzrosnąć może do ponad 500 mld randów (35 mld USD) z około 370 mld randów rok temu i potęguje trudności, z jakimi zmaga się rząd przy formułowaniu planu naprawczego dla zagrożonego przedsiębiorstwa.

Na koniec 2018 r. wskaźnik zadłużenia do PKB nieznacznie przekraczał 52 proc.

Moody's, jest jedyną dużą agencją ratingową, która ocenia zadłużenie Republiki Południowej Afryki na poziomie inwestycyjnym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane