Moody's utrzymał stabilną perspektywę dla polskiego systemu bankowego

  • PAP
opublikowano: 01-04-2021, 13:45

Agencja Moody's utrzymała stabilną perspektywę dla polskiego systemu bankowego - poinformowała agencja w raporcie z 1 kwietnia.

Agencja podała, że perspektywa ta odzwierciedla oczekiwanie, że PKB Polski w 2021 r. wróci do poziomów sprzed pandemii wspierając wzrost akcji kredytowej banków dla przedsiębiorstw oraz ich dochody z opłat i prowizji.

Moody's ocenia, że obecnie zawiązane rezerwy w bankach zaabsorbują spodziewany niewielki wzrost kredytów zagrożonych (NPL).

Według agencji ryzyko prawne związane z portfelem kredytów we frankach szwajcarskich będzie nadal rosło, jeżeli nie będzie uchwały SN w tej sprawie.

Zdaniem Moody's banki z największą ekspozycją na te kredyty mogą być narażone na bardziej znaczącą erozję kapitału, w zależności od skali konwersji tych kredytów.

Agencja spodziewa się pogorszenia rentowności sektora. Niski poziom marży odsetkowej ze względu na bardzo niskie stopy procentowe ogranicza wzrost przychodów banków. Rezerwy w sektorze spadną w stosunku do 2020 r., ale koszty prawne związane z kredytami CHF, wzrosną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane