Moody’s znalazł wady PGNiG

DI
opublikowano: 22-08-2011, 00:00

Wzrost zadłużenia, ryzykowne inwestycje i rozjazd cen gazu — tak agencja tłumaczy obniżenie perspektywy ratingu PGNiG.

Wzrost zadłużenia, ryzykowne inwestycje i rozjazd cen gazu — tak agencja tłumaczy obniżenie perspektywy ratingu PGNiG.

Agencja ratingowa Moody’s Investors Service obniżyła perspektywę PGNiG ze "stabilnej" na "negatywną" podtrzymując rating na poziomie "Baa1".

"Decyzja odzwierciedla zagrożenia związane z realizacją planów ekspansji PGNiG w segmencie poszukiwawczym i wydobywczym, wymaganiami dotyczącymi finansowania tej działalności oraz wyższym ryzykiem biznesowym w porównaniu z podstawową działalnością grupy PGNiG w zakresie zmienności wyników" — czytamy w uzasadnieniu.

Zmieniona strategia PGNiG na lata 2011 — 2015 zakłada wydatki inwestycyjne na poziomie 27 mld zł, z czego 15 mld zł zostanie przeznaczone na poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej oraz gazu ziemnego w Polsce i zagranicą. Dotychczasowe wydatki inwestycyjne oscylowały w granicach 3-4 mld zł rocznie.

Duża zmienność wyników to w PGNiG nic nowego — wynika ona z regulowanych cen sprzedaży gazu, które nie podążają za zmiennymi kosztami zakupu surowca. Dotychczas nie miało to jednak decydującego wpływu na rating, gdyż PGNiG posiadało bardzo silną pozycję finansową oraz niskie zadłużenie.

Teraz jednak to ryzyko może osłabić zdolność PGNiG do sprostania ewentualnym trudnościom podczas realizacji programu inwestycyjnego. Moody’s dobrze ocenia wyniki spółki, ale zwraca uwagę, że w tym roku różnica między cenami taryfowymi a kosztem pozyskania gazu będzie miała negatywny wpływ na wyniki, a program inwestycyjny zwiększy zadłużenie firmy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu