Czytasz dzięki

MOP: pandemia zlikwidowała już ekwiwalent 500 mln miejsc pracy

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 23-09-2020, 15:26

Międzynarodowa Organizacja Pracy przyznała, że szkody na rynku pracy spowodowane przez pandemię koronawirusa są dużo gorsze niż wcześniej oczekiwano.

Organizacja szacuje, że globalne straty godzin pracy w tym roku są już dramatyczne i zdecydowanie przekroczyły wstępne projekcje. 

Chiny, produkcja, gospodarka
Zobacz więcej

Chiny, produkcja, gospodarka fot. Bloomberg

W drugim kwartale godziny pracy były o 17 proc. niższe w porównaniu z końcem 2019 r. co odpowiadało prawie 500 mln miejsc pracy. To wzrost z 400 mln prognozowanych w czerwcu.

Wyliczenia MOP wskazują równocześnie, że straty w dochodach z pracy na całym świecie - z wyłączeniem rekompensaty z rządowych programów wsparcia - wyniosły do tej pory 3,5 bln USD.

Organizacja zakłada co prawda lekką poprawę sytuacji w drugim półroczu, jednak długoterminowa perspektywa jest dosyć pesymistyczna. Podstawowy scenariusz zakłada, że w czwartym kwartale 2020 r.  straty odpowiadać będą około 245 mln miejsc pracy (wzrost w porównaniu z 140 mln prognozowanymi w czerwcu), zaś czarna projekcja mówi nawet o wyniku będącym równowartością ponad 500 mln.

MOP podkreśliła przy tym, że spadek zatrudnienia doprowadził do poważnego wzrostu bierności zawodowej.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane