Moralizowanie na dzisiejsze czasy

Michał Mizera
28-09-2007, 00:00

Tu nie ma żadnej wątpliwości: Krystyna Janda ma bardzo przemyślany repertuar. Właściwie każdy teatr w Polsce mógłby jej zazdrościć tak operatywnego kierownika literackiego. W Teatrze Polonia jest nim oczywiście sama Krystyna Janda. Czyta mnóstwo, w tym wiele teatralnych nowości, ogląda sporo, pyta i słucha rad. Na rezultaty nie trzeba długo czekać. Propozycje teatru przy placu Konstytucji są bogate, różnorodne, trafiają w różne gusta i potrzeby publiczności.

Wśród nowych znalezisk znalazła się sztuka Johna

Patricka Shanleya „Wątpliwość”. Historia jak z dobrego filmu sensacyjnego. Dyrektorka szkoły, zakonnica, doprowadza do zwolnienia swego nauczyciela — księdza, przez oskarżenie o molestowanie ucznia. Obserwuje te zabiegi młoda zakonnica, która traci zaufanie do przełożonej i wiarę w sens pracy dydaktycznej. Słowem: przypowieść z morałem. Teatr wyraźnie zastrzega się, że nie chce wpisywać się w antyklerykalną atmosferę czy krytykę instytucji kościelnych. Reżyser Piotr Cieplak widzi w tym tekście opowieść o nieuzasadnionych podejrzeniach, które powtarzane niczym plotka, zaczynają funkcjonować jako realne oskarżenie. Łatwość ulegania pomówieniom jest głównym tematem tej sztuki. Jej tytuł z kolei wskazuje na wentyl bezpieczeństwa, który pozwala nie zwariować w takiej rzeczywistości. Dzięki wątpieniu można zachować zimną krew w obliczu podejrzeń, oskarżeń i kapturowych procesów.

Takie moralizowanie na dzisiejsze czasy. W sam raz dla Piotra Cieplaka, który bez tego nie zrobi dobrego przedstawienia. W obsadzie bardzo ciekawi aktorzy: Aleksandra Konieczna, Lidia Sadowa, Żanna Gierasimowa oraz Cezary Kosiński.

Teatr Polonia w Warszawie, spektakle: 29 IX-3 X, godz. 20.00, bilety: tel. 022-622-21-32,

e-mail: bilety@teatrpolonia.pl, w internecie: www.ticket- online.pl; www.eBilet.pl.

Info: www.teatrpolonia.pl.

Michał Mizera

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Mizera

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Moralizowanie na dzisiejsze czasy