Morawiecki: co cztery dni jedna dobra zmiana

PAP
opublikowano: 24-10-2017, 07:51
aktualizacja: 24-10-2017, 07:52

Prawie 90 proc. pakietu "100 zmian dla firm" działa, a jedna dobra zmiana dla biznesu wchodzi średnio co cztery dni w życie, pisze wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki na łamach wtorkowego, specjalnego wydania "Dziennika Gazety Prawnej".

Zobacz więcej

Mateusz Morawiecki

Wtorkowe wydanie DGP jest wydaniem specjalnym, w którym gazeta oddała swoje łamy "głównym aktorom gospodarki"; w roli publicystów zgodzili się wystąpić m.in. przedstawiciele rządu, administracji biznesu.

W swoim tekście wicepremier pisze o polskim sektorze MSP. "Nie bójmy się tego powiedzieć: nasza gospodarka małym i średnim biznesem stoi. MSP generują co drugą złotówkę PKB i ten udział rośnie. To prawie 2 mln firm. Około 1 mln z nich to przedsiębiorstwa rodzinne, a więc w dużej części kapitał na lata. Polski kapitał" - podkreśla Morawiecki.

Zwraca jednak uwagę na problemy polskiego sektora MSP, takie jak wysoka skala samozatrudnienia czy bariery biurokratyczne, szczególnie odczuwane przez mniejsze firmy. "Na zmiany w podejściu państwa do przedsiębiorców nie ma lepszego momentu. Wiele firm założono od razu po 1989 r., a to oznacza, że ich właściciele osiągają właśnie lub osiągną wkrótce wiek emerytalny" - podkreśla Morawiecki.

W tym kontekście wskazuje na pakiet "100 zmian dla firm". "Prawie 90 proc. pakietu działa, a jedna dobra zmiana dla biznesu wchodzi średnio co cztery dni w życie. Finalizujemy rządowe prace nad Konstytucją dla biznesu. Wprowadzi ona - w bardzo konkretny i wymierny sposób - nową jakość relacji na linii firma - instytucje państwa" - pisze Morawiecki, przypominając, że pod koniec września rząd przedstawił pakiet uproszczeń podatkowych, które pozwolą firmom zaoszczędzić prawie 4 mld zł w 10 lat.

"Nie sądzę, aby Bank of America pomylił się w +Small Business Owner Report+, podając, że zarządzanie małym przedsiębiorstwem jest trzy razy bardziej stresujące od wychowywania dziecka. A skoro tak, to warto, aby właściciele firm i ich pracownicy czuli, że mają w polskim rządzie partnera, który o nich dba i pamięta" - podkreśla Morawiecki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / Morawiecki: co cztery dni jedna dobra zmiana