Czytasz dzięki

Morawiecki: czas na ofensywę polskich firm

  • PAP
opublikowano: 25-08-2020, 15:47

Osłoniliśmy polskie firmy podczas kryzysu, teraz czas na ich ofensywę – oświadczył we wtorek w Gliwicach premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu odwiedził firmę Aiut działającą w branży automatyki i robotyki.

Mateusz Morawiecki
Zobacz więcej

Mateusz Morawiecki fot. Marek Wiśniewski

"Nam przyświecało na początku epidemii najpierw ocalić firmy, potem odbić się z powrotem i teraz ofensywa. Można powiedzieć 3 razy +o+: ocalenie, odbicie i teraz ofensywa" – powiedział premier w krótkim wystąpieniu po tym, jak zwiedził gliwicki zakład.

"W tej ofensywnie przez gwarancje, wsparcie bezpośrednie, dotarcie w programach badań rozwoju i różnego rodzaju finansowanie chcemy pomóc polskim firmom w ekspansji zagranicznej i krajowej. To jest niezbędne dla rozepchnięcia się na rynkach europejskich i światowych przez takie firmy" – dodał, wskazując, że gliwicka firma ma swoje przedstawicielstwa na największych światowych rynkach – w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Indiach.

Szef rządu poinformował też, że Aiut zatrudnia kilkuset polskich inżynierów, którzy dzięki temu nie muszą wyjeżdżać i mogą liczyć na rozwój w Polsce. "To jest rdzeń Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Chcemy wspierać jak najwięcej polskich firm, które świetnie czują się na oceanie robotyki, informatyzacji, rewolucji informatycznej, cyfrowej, 4.0" – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Premier zwrócił uwagę, że firma Aiut skorzystała z rządowej tarczy finansowej, chroniącej przedsiębiorstwa przed skutkami pandemii. "Rozmawialiśmy też o gwarancjach BGK pod realizację nowych projektów inwestycyjnych. To jest to, czego potrzebujemy - duże projekty inwestycyjne, żeby tutaj do Polski i na Śląsk przyciągać inwestorów inżynierów myśl techniczną, bo w tym tyglu wzajemnych doświadczeń, korzystania ze swoich mądrości – rodzą się najnowocześniejsze rozwiązania" – podsumował szef rządu.

Aiut od blisko 30 lat dostarcza na rynek zaawansowane rozwiązania z zakresu automatyzacji i robotyzacji procesów przemysłowych oraz inteligentne ekosystemy. Spółka realizuje projekty dla klientów na całym świecie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane