Morawiecki: deficyt sektora finansów publicznych w tym roku ok. 2,5 proc

PAP
opublikowano: 28-08-2017, 15:45
aktualizacja: 28-08-2017, 15:46

Deficyt sektora finansów publicznych w tym roku będzie oscylował wokół 2,5 proc., "może odrobinkę więcej, a może trochę nawet mniej niż ta kwota dzisiaj", powiedział w poniedziałek wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki
Zobacz więcej

Mateusz Morawiecki Marek Wiśniewski

"Ten budżet na pewno będzie budżetem bardzo bezpiecznym. Sądzę, że deficyt całego sektora finansów publicznych będzie oscylował wokół 2,5 proc., może odrobinkę więcej, a może trochę nawet mniej niż ta kwota dzisiaj. Trudno jest prorokować" - powiedział Morawiecki, który m.in. z szefem Krajowej Administracji Skarbowej Marianem Banasiem wziął w poniedziałek udział w konferencji prasowej "Skuteczność służb MF kluczem do redukcji luki VAT" na terenie przejścia granicznego Świecko-Frankfurt.

"Bardzo się staramy w Ministerstwie Rozwoju, w ramach Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, rozkręcać inwestycje" - dodał wicepremier.

"A inwestycje wiążą się bardzo często z wkładem po stronie państwa i po stronie samorządów. I widzimy w II kwartale, że już jest dużo lepiej, niż w II kwartale 2016 roku. Jeśli zatem w II półroczu rozpędzimy te inwestycje w sposób znaczący, to deficyt całego sektora finansów publicznych może wynieść 50-51 mld zł. Deficyt budżetowy, czyli kierujący się metodyką krajową będzie niższy niż ta kwota - być może nawet niższy niż 40 mld zł, też dzięki temu uszczelnieniu i dzięki wysokiej jakości wzrostowi gospodarczemu, wzrostowi PKB, który stawia na innowacje, na eksport i na inwestycje w maksymalnie możliwy sposób" - powiedział Morawiecki. Dodał, że to "budżet dużych szans na wzrost gospodarczy dla całej Polski".

Jak mówił Morawiecki, "nikt nie wierzył nam rok, czy półtora roku temu, że jesteśmy w stanie spiąć budżet poniżej 3 proc.". "Tymczasem okazuje się, że będzie to nie tylko poniżej progów ostrożnościowych wynikających z kryteriów konwergencji z Maastricht tzw. unijnych. Ale będzie to dużo bezpieczniejsze, pomimo wielkich transferów społecznych, które nasz rząd wykonał i które podtrzymuje w kolejnych latach" - mówił.

MF poinformowało w piątek w komunikacie, że budżet miał po lipcu 2,4 mld zł nadwyżki. Dochody w tym okresie wyniosły 206,1 mld zł, czyli 63,3 proc. rocznego planu, a wydatki opiewały na 203,8 mld zł, czyli 53,0 proc. Dochody z: podatku VAT były wyższe o 24,4 proc. rok do roku (tj. ok. 18,5 mld zł); podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o 4,8 proc. rok do roku (tj. ok. 1,8 mld zł); PIT były wyższe o 7,8 proc. rok do roku (tj. ok. 2,0 mld zł); CIT były wyższe o 13,4 proc. rok do roku (tj. ok. 2,1 mld zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu