Handel Niemiec z Grupą Wyszehradzką wzrósł w 2019 r. do ponad 300 mld EUR

  • PAP
opublikowano: 21-02-2020, 16:24

Handel Niemiec z Polską i pozostałymi krajami Grupy Wyszehradzkiej - Czechami, Węgrami i Słowacją - wzrósł w ciągu ostatniego roku do ponad 300 miliardów euro; udział Polski szacuje się na 123,4 miliardy euro - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

W Brukseli w piątek trwa nadzwyczajny szczyt UE dotyczący budżetu na lata 2021-2027. W przerwach rozmów w gronie wszystkich unijnych liderów odbywały się spotkania w podgrupach. Podczas jednego ze spotkań szef Rady Europejskiej Charles Michel rozmawiał z przywódcami państw Grupy Wyszehradzkiej, czyli Polski, Węgier, Czech i Słowacji.

Mateusz Morawiecki we wpisie na Facebooku zamieszczonym po spotkaniu podkreślił, że "Polska staje się siłą napędową całej europejskiej gospodarki!". "Przyznaje to nawet nasz największy partner gospodarczy - Niemcy. Niemiecki handel z Polską i pozostałymi krajami Grupy Wyszehradzkiej - Czechami, Węgrami i Słowacją, wzrósł w ciągu ostatniego roku do ponad 300 miliardów euro!" - dodał szef polskiego rządu.

"Sam udział Polski szacuje się natomiast na ponad 123,4 miliardy euro - i jest to wzrost o 4,2 proc. rok do roku. Dzięki temu nasza gospodarka wyprzedziła Wielką Brytanię i Rzeczpospolita jest już 6 największym partnerem handlowym Republiki Federalnej Niemiec. To wszystko udało się osiągnąć przede wszystkim dzięki niesamowitej pracowitości i kreatywności Polaków! Jestem dumny z naszych osiągnięć - motywują mnie one do jeszcze cięższej pracy na dzisiejszym szczycie i w nadchodzących miesiącach" - podkreślił polski premier.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu