Morawiecki: MF nie planuje interweniować na rynku złotego

PAP
opublikowano: 05-12-2016, 11:20

Ministerstwo finansów nie planuje interweniować na rynku złotego, poinformował w poniedziałek minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Pytany o ewentualność interwencji na rynku złotego, Morawiecki odparł, że złoty jest walutą płynną i nie raz w ciągu ostatnich ośmiu - dziewięciu lat bardzo nam to pomogło w buforowaniu ryzyk makroekonomicznych.

"Również dzisiaj, pamiętajmy o tym, że to czasowe osłabienie, zresztą nie jakieś intensywne (...) pomaga eksporterom i myślę, że przyczyni się do dobrego wzrostu gospodarczego" - powiedział wicepremier na briefingu przed konferencją poświęcona wdrażaniu funduszy europejskich "Fundusze Europejskie. Nowoczesna gospodarka siłą rozwoju".

Minister zaznaczył, że złoty nie raz był słabszy niż obecnie. "Nie mamy dziś w zamyśle żadnych interwencji w tym zakresie" - zapewnił.

Morawiecki pytany był również o konsekwencje ewentualnego opuszczenia strefy euro przez Włochy w związku z wynikami niedzielnego referendum.

Jego zdaniem dziś jest za wcześnie, aby mówić o tym co zrobią Włochy. Ale, jak podkreślił wicepremier, wynik głosowania w referendum jest bardzo ważny.

"Bierzemy pod uwagę różne scenariusze. Zresztą taka refleksja dotycząca tego, czy euro jest częścią rozwiązania problemu, czy częścią problemu, coraz częściej jest analizowana w różnych stolicach europejskich" - powiedział Morawiecki. Dodał, że życzy jak najlepiej walucie europejskiej.

Wicepremier powiedział, że według niego należy pamiętać o tym, że włoska gospodarka jest duża i stabilna - wprawdzie na niskim poziomie wzrostu, ale trwającym od 10-15 lat.

Jego zdaniem sytuacja społeczna we Włoszech będzie jednak wymagała ogromnej czujności i refleksu z punktu widzenia różnych krajów Unii Europejskiej. "Ja wierzę, że tam dojdzie do osiągniecia - jak to mówią ekonomiści - innego poziomu równowagi, po tym referendum" - powiedział.

Przypomniał, że premier Włoch Matteo Renzi zapowiedział, że poda się do dymisji, jeśli dojdzie do porażki jego rządu w referendum konstytucyjnym. Zdaniem Morawieckiego, zostanie wypracowane inne rozwiązanie, które będzie stabilizować sytuację w UE.

Ok. godziny 11 za euro należało zapłacić 4,48 zł, a za dolara 4,21 zł.

Premier Włoch Matteo Renzi, którego rząd przegrał w niedzielę referendum konstytucyjne, ogłosił, że poda się do dymisji i złoży ją w poniedziałek na ręce prezydenta. Szef rządu wziął na siebie pełną odpowiedzialność za tę porażkę.

Według sondaży exit poll dla kilku stacji telewizyjnych zmiany w konstytucji, proponowane przez rząd Renziego, odrzuciło ok. 60 procent Włochów, a poparło ok. 40 procent.

Mateusz Morawiecki
Zobacz więcej

Mateusz Morawiecki Marek Wiśniewski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Morawiecki: MF nie planuje interweniować na rynku złotego