Morawiecki: nie mamy jeszcze społecznej gospodarki rynkowej

PAP
opublikowano: 17-10-2017, 11:19
aktualizacja: 17-10-2017, 11:20

Zakładowe umowy zbiorowe podnoszą standard życia gospodarczego i społecznego, powiedział we wtorek wicepremier, minister rozwoju i gospodarki Mateusz Morawiecki. Dodał, że nie ma czegoś takiego jak dwa odrębne byty: społeczeństwo i gospodarka.

Mateusz Morawiecki
Zobacz więcej

Mateusz Morawiecki Krysian Maj/FORUM

"Zakładowe umowy zbiorowe podnoszą standard życia gospodarczego i życia społecznego. (...) Nie ma czegoś takiego jak dwa odrębne byty: społeczeństwo i gospodarka. I społeczeństwo i gospodarka - wszyscy jedziemy na jednym wózku. Dlatego, tak lubię uczestniczyć w tych trudnych bardzo spotkaniach Rady Dialogu Społecznego. Tam widać, że ścierają się ze sobą te dwa wymiary: pracy i kapitału" - powiedział Morawiecki, który uczestniczy w konferencji "Układy zbiorowe pracy - drogą do społecznej gospodarki rynkowej".

W ocenie Morawieckiego, "my jeszcze na pewno nie mamy" społecznej gospodarki rynkowej. "My nazywamy ją gospodarką opartą o paradygmat +Solidarności+. Właśnie tego testamentu +Solidarności+, tego echa +Solidarności" z lat 1980-81. I my dzisiaj, nasz rząd realizuje dziedzictwo tamtej +Solidarności+" - tłumaczył.

Zdaniem wicepremiera związki zawodowe "są bardzo potrzebne". "Są niezbędnym elementem całego układu gospodarczego, układu pracowniczego. Często, jak pracodawcy narzekają na związki zawodowe - ze mną, bo jak się domyślacie jestem na różnych spotkaniach, bardzo różnych - to mówię, że troszeczkę to jest, jak w związku małżeńskim. Czasami się narzeka też na żonę. To znaczy ja nie narzekam (...) Natomiast niektórzy narzekają i dopiero wtedy, kiedy brakuje, żony, męża wiadomo, jak jest bardzo niedobrze" - powiedział.

Dodał, że krótkowzroczne jest myślenie, że związki zawodowe, zakładowe umowy o pracę, to archaizm czy przeżytek. Podkreślił, że takie podejście jest "czymś zupełnie nieprzystającym do rzeczywistości".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu