Morawiecki: Strategia już zaczęła działać

PAP
14-02-2017, 13:53

Staramy się promować mniejsze ośrodki - chodzi o odejście od modelu rozwoju polaryzacyjno-dyfuzyjnego w kierunku rozwoju bardziej zrównoważonego - zadeklarował wicepremier Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji po posiedzeniu rządu, który przyjął Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

"Co też jest ważne, o czym często rozmawiamy na Radzie Ministrów, staramy się promować mniejsze ośrodki, czyli odejście od tego modelu gospodarczego polaryzacyjno-dyfuzyjnego w kierunku bardziej zrównoważonego rozwoju, tak jak to Strategia zakłada niemalże w swoim tytule" - mówił Morawiecki.

Zapowiedział jednocześnie: "Inwestycje, które (...) już rozkręcamy, sięgną w ciągu tych kilku lat zdecydowanie powyżej 1 biliona złotych, tak jak zapowiadaliśmy".

Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zostanie opublikowana najprawdopodobniej za dwa dni; na wtorkowym posiedzeniu rządu zgłoszono do niej bowiem kilka poprawek, poinformował wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

Wiceminister pytany był na konferencji prasowej o to, czym różni się przyjęty we wtorek przez rząd dokument od tego, który był procedowany dwa tygodnie temu. Wówczas m.in. premier Beata Szydło zgłosiła - jak mówiła - do Strategii kilka zastrzeżeń.

"Ten dokument został wyszlifowany. Nawet jeszcze na dzisiejszej Radzie Ministrów zostało zgłoszonych kilka poprawek, ale są to bardziej poprawki stylistyczne" - powiedział Kwieciński. "Nie ukrywamy, że zatrudniliśmy profesjonalnych dziennikarzy, lingwistów, którzy ten dokument przejrzeli" - dodał.

"Myślę, że za jakieś dwa dni państwo ujrzycie jego ostateczną wersję, po wprowadzeniu dzisiejszych poprawek" - zapowiedział wiceminister rozwoju.

 Do 2020 roku chcemy wydać ponad 2 biliony złotych na wydatki prorozwojowe,  poinformował Kwieciński. Około 1,5 bln zł ma pochodzić ze środków publicznych; resztę resort chce pozyskać ze środków z sektora prywatnego - dodał.

"Przewidzieliśmy wykorzystanie ok. 1,5 bln złotych do roku 2020 ze środków publicznych i chcemy zmobilizować jeszcze (...) środków z sektora prywatnego na realizację tych działań. W sumie do roku 2020 chcemy wydać ponad 2 biliony złotych na wydatki prorozwojowe" - powiedział wiceminister rozwoju na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, który przyjął Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Zaznaczył, że Strategia obejmuje działania do roku 2020, ale daje również perspektywę do roku 2030.

Powiedział, że w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zaplanowano realizację 185 projektów strategicznych i flagowych. Zaznaczył, że realizację Strategii opisują 72 wskaźniki, a w sumie jest to 705 działań realizowanych przez różne instytucje. Dodał, że dokument pozwala na skuteczną realizację i monitorowanie realizacji Strategii.

Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zaczęła już działać, rozpoczęły się inwestycje, poprawiają się wskaźniki, powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki. Jak wskazał, ważne jest to, jak ta poprawa przekłada się na życie przeciętnych obywateli.

Morawiecki podkreślił, że najbardziej cieszą go trzy wskaźniki. Po pierwsze - wskaźnik bezrobocia, który jest najniższy w historii w Polsce, również w styczniu, mimo, że lekko wzrósł. Po drugie - najwięcej osób w ciągu 20 lat, czyli od początku mierzenia tego wskaźnika jest zadowolonych ze swojej sytuacji materialnej. Po trzecie - najniższy wskaźnik osób, czyli 12 proc., chce wyjechać z kraju za pracą; jeszcze rok temu było to prawie dwa razy tyle.

"Nasi rodacy mówią nam tak: Strategia zaczęła działać, cieszymy się z tego, idziecie w dobrym kierunku" - powiedział wicepremier.

Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński ocenił, że najważniejszym wskaźnikiem są dochody gospodarstw domowych. "Chcemy, żeby na koniec tej dekady, na koniec 2020 roku one osiągnęły poziom 76 a 80 proc. średniej unijnej, czyli mniej więcej 10 punktów proc. więcej aniżeli jest w tej chwili" - podkreślił wiceminister.

Drugim wskaźnikiem jest wskaźnik konwergencji, czyli PKB na mieszkańca mierzone siła nabywczą. "W tej chwili w naszym kraju, kiedy jest poniżej 70 proc., chcemy żeby osiągnęło pomiędzy 75 a 78 proc. średniej unijnej" - powiedział Kwieciński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Morawiecki: Strategia już zaczęła działać