Morawiecki: Polska musi mieć środki na rozwój zapóźnionej infrastruktury

  • PAP
opublikowano: 05-11-2019, 10:51

Polska, doganiając gospodarczo państwa zachodnie, musi mieć środki na rozwój zapóźnionej infrastruktury; służą temu fundusze spójności, powiedział we wtorek na szczycie Grupy Przyjaciół Spójności premier Mateusz Morawiecki.

Zobacz więcej

Mateusz Morawiecki

Adam Chelstowski/FORUM

Premier na spotkaniu w Pradze mówił, że wszystkie połączenia komunikacyjne oraz transformacje energetyczna i klimatyczna, które są finansowane w ramach budżetu Unii Europejskiej, służą całej Europie.

"Uświadomienie tego naszym partnerom poprzez format Grupy Przyjaciół Spójności jest niezwykle ważne. Dla nas kluczowe jest pokazanie sprawiedliwej transformacji w skali Europy Środkowej, jaką my przechodzimy, ile my wkładamy do Unii Europejskiej" - mówił premier.

Podkreślił, że to z państw Europy Środkowej kraje zachodnie czerpią wysokie dywidendy. "Z Polski łącznie wszystkie dywidendy, razem z odsetkami od kapitału, od kredytów bieżących, od depozytu to jest ok. 100 mld zł, czyli ponad 20 mld euro" - zaznaczył. Ocenił, że jest to korzyść krajów zachodnich.

Podkreślił, że Polska, doganiając gospodarczo państwa zachodnie po "niezawinionej zapaści pokomunistycznej", musi mieć środki na rozwój zapóźnionej infrastruktury. Jak zaznaczył, służą temu fundusze spójności.

"Musimy przekonać te najbogatsze kraje, które miały więcej szczęścia w historii - jak Holandia, Belgia, Dania, Niemcy czy Francja - do tego, że ten podział kosztów dochodów był sprawiedliwy" - powiedział.

Premier podkreślił, że do sprawiedliwego podziału kosztów konieczna jest likwidacja rabatów. Ocenił, że z tytułu rabatów budżet UE traci ok. 14-15 mld euro w tej perspektywie. Dodał, że dałoby to dużo więcej możliwości finansowania.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu