Czytasz dzięki

Morawiecki przedstawił propozycję składu nowego rządu

 • PAP
opublikowano: 08-11-2019, 20:01
aktualizacja: 08-11-2019, 21:01

Premier Mateusz Morawiecki, który pozostanie szefem rządu przedstawił w piątek skład swojego nowego gabinetu. Rząd będzie liczył 20 resortów. Powstaną nowe ministerstwa m.in. resort nadzoru właścicielskiego i resort klimatu.

Jadwiga Emilewicz jest kandydatką na ministra rozwoju; w tym resorcie znajdą się też działy budownictwo i turystyka - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że kandydatem na ministra finansów jest Tadeusz Kościński.

Mateusz Morawiecki podczas jednego z posiedzeń rządu
Zobacz więcej

Mateusz Morawiecki podczas jednego z posiedzeń rządu fot. Adam Chelstowski/Forum

W resorcie, którym ma kierować Emilewicz znajdą się działy budownictwo i turystyka. "W ministerstwie rozwoju (Jadwiga Emilewicz), oprócz tego co jej dzisiaj podlega, czyli dawne regulacyjne części ministerstwa gospodarki, czy dawnego ministerstwa rozwoju, który ja miałem zaszczyt zarządzać, również otrzyma dział budownictwo i dział turystyki" - powiedział premier.

Podkreślił, że dział budownictwa wraz z obszarem planowania przestrzennego obecnie podlegają ministrowi Jerzemu Kwiecińskiemu. Premier podziękował jednocześnie Kwiecińskiemu za dotychczasową pracę w rządzie.

Premier poinformował, że kandydatem na ministra finansów jest Tadeusz Kościński, a kandydatem na ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej jest dotychczasowy szef tego resortu Marek Gróbarczyk.

Kandydatem na ministra kultury i dziedzictwa narodowego jest  Piotr Gliński zaś Jarosław Gowin zaproponowany został na szefa resortu nauki i szkolnictwa wyższego. Premier Morawiecki dodał, że obaj mają sprawować funkcje wicepremierów.

W rządzie znajdzie się także Andrzej Adamczyk (Ministerstwo Infrastruktury) oraz Jan Krzysztof Ardanowski (resort rolnictwa).

Morawiecki poinformował, że resort sportu jest jedynym resortem, którego kandydat na szefa na razie nie zostanie przedstawiony.

"Ministerstwo Sportu to jest jedyne ministerstwo, które jeszcze nazwijmy to ze względów osobistych, każdy ma prawo do podejmowania pewnych decyzji w pewnych uzgodnieniach - jeszcze dzisiaj tego szefa resortu nie mogę tutaj ujawnić" - powiedział szef rządu.

Istotna zmiana czeka Ministerstwo Spraw Zagranicznych, szefem resortu nadal będzie Jacek Czaputowicz, ale tzw. pion europejski z Konradem Szymańskim zostanie przeniesiony do KPRM - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier poinformował, że Ministerstwem Obrony Narodowej będzie kierował Mariusz Błaszczak, a Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji - Mariusz Kamiński. "Poprosiłem pana ministra Kamińskiego, żeby utrzymał też funkcję koordynatora służb specjalnych, którą wypełniał bardzo dobrze przez te cztery lata" - powiedział premier.

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych - pan Jacek Czaputowicz. Przy czym tutaj nastąpi istotna zmiana. W niektórych ministerstwach te zmiany nastąpią również, ale one będą na tyle nieduże, żeby można było powiedzieć o nich w stosownym czasie, w późniejszych dniach. W tym przypadku ta zmiana jest duża; otóż cały +pion europejski+, tak to można ogólnie nazwać, będzie częścią KPRM-u. Poprosiłem pana ministra Szymańskiego (Konrada - PAP), żeby kontynuował swoją dzisiejszą misję" - powiedział Morawiecki.

Zaznaczył, że bardzo blisko współpracował z Konradem Szymańskim przy wszelkich "eskapadach europejskich", na Radzie Europejskiej. "Tam są trudne, żmudne negocjacje dotyczące przekładania legislacji europejskiej na realną gospodarkę, na polską gospodarkę i wpływu tych unijnych regulacji" - tłumaczył premier.

Wyjaśnił, że taka działalność jest odrębna od szeroko rozumianej dyplomacji, która leży w kompetencjach Ministerstwa Spraw Zagranicznych. "Stąd ta istotna zmian, którą zaproponowałem" - dodał. 

Ministerstwo Środowiska zostaje podzielone na dwie części; pierwszą pokieruje Michał Woś; drugą, dotyczącą klimatu, Michał Kurtyka.

"Ministerstwo Środowiska - o takiej nazwie - będzie obejmowało Lasy Państwowe, łowiectwo, parki narodowe, edukację w zakresie ochrony środowiska" - wymienił Morawiecki. Jak dodał pokieruje nim Michał Woś.

"Cała sfera zewnętrzna dawnego ministerstwa: klimat, program, strefy, które wiążą się z wypełnieniem naszych wymogów np. z poziomem Odnawialnych Źródeł Energii w naszym miksie energetycznym, albo obniżeniem emisji CO2, to są takie dziedziny, które w oczywisty sposób dotyczą działań gospodarczych wewnątrz kraju, a jednocześnie mają niebywale istotne odniesienie do aktualnej polityki klimatycznej przede wszystkim w UE" - mówił premier. Poinformował, że resortem ds. klimatu pokieruje Michał Kurtyka. Premier podkreślił, że Kurtyka dotychczas zajmował się taką tematyką.

Morawiecki dodał, że powodem powołania oddzielnego ministerstwa jest koncentracja na celach klimatycznych. "Negocjacje w ciągu najbliższych 12, 24 miesięcy będą niezwykle trudne i bardzo ważne dla naszej gospodarki, naszego społeczeństwa" - zaznaczył.

Jak dodał, w kompetencjach nowego ministerstwa będą znajdowały się również takie obszary jak program Czyste Powietrze, program Mój Prąd, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska oraz gospodarka odpadami.

Marlena Maląg jest kandydatką na ministra rodziny, pracy i polityki społecznej - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki. Kandydatami na ministrów zdrowia, cyfryzacji, edukacji narodowej i sprawiedliwości są obecni szefowie tych resortów.

Powstanie nowy resort - ministerstwo nadzoru właścicielskiego, ale - jak mówił premier- ta nazwa zostanie jeszcze ostatecznie uzgodniona.

"Tym ministerstwem będzie kierować Jacek Sasin; w skład tego ministerstwa wejdzie nadzór właścicielski nad spółkami Skarbu Państwa, nad większością spółek Skarbu Państwa" - powiedział premier.

Sasin ma być też jednym z wicepremierów.

Według Morawieckiego Sasin ma "wypracować najlepsze praktyki, by było jak najwięcej synergii między spółkami". "Chodzi o wykorzystanie wszelkich rezerw, także tych leżących w domenie Skarbu Państwa, co jest w naszym żywotnym interesie. To będzie jedno z zadań ministra Sasina oraz opieka nad tym całym działem, który przejdzie z ministerstwa energii - energetyka, górnictwo" - podkreślił szef rządu.

Kolejnym nowym resortem będzie też ministerstwo zarządzania funduszami. Kandydatką na szefową tego ministerstwa jest Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Premier podsumował zmiany strukturalne w ministerstwach. "Mamy takie zmiany - w obszarze nowo powołanego ministerstwa, które będzie miało nadzór nad spółkami Skarbu Państwa, w obszarze ministerstwa środowiska, pewne zmiany w dawnym ministerstwie inwestycji i rozwoju, które też w obecnym kształcie zostanie przeniesione do ministerstwa rozwoju" - mówił. "Zmiana dotyczy też zarządzania funduszami, powstanie ministerstwo zarządzania funduszami" - dodał Morawiecki.

Szef rządu podał, że w przypadku Ministerstw: Zdrowia, Cyfryzacji, Edukacji Narodowej i Sprawiedliwości nie będzie zmian. Kandydatami na te stanowiska będą dotychczasowi szefowie tych resortów.

Kandydatem na ministra zdrowia jest Łukasz Szumowski, na ministra cyfryzacji - Marek Zagórski, na ministra edukacji narodowej - Dariusz Piontkowski, a na ministra sprawiedliwości - Zbigniew Ziobro.

Morawiecki poinformował też, że szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów będzie tak jak dotąd Michał Dworczyk.

Premier podkreślił, że rząd - kandydaci jacy zostali poparci przez Komitet Polityczny PiS - jest w dużej mierze rządem kontynuacji. "Polacy o to nas poprosili żebyśmy się zmieniali, ale utrzymywali te wszystkie zdobycze, które do tej pory społeczeństwu zaproponowaliśmy" - dodał.

Poniżej prezentujemy pełny proponowany skład (oprócz Ministerstwa Sportu)  przyszłej rady ministrów:

 • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Piotr Gliński
 • Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Jarosław Gowin
 • Ministerstwo Infrastruktury - Andrzej Adamczyk
 • Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Jan Krzysztof Ardanowski
 • Ministerstwo Sportu - bez kandydata
 • Ministerstwo Obrony Narodowej - Mariusz Błaszczak
 • Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - Mariusz Kamiński
 • Ministerstwo Spraw Zagranicznych - Jacek Czaputowicz
 • Ministerstwo Rozwoju - Jadwiga Emilewicz
 • Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej - Marek Gróbarczyk
 • Ministerstwo Klimatu - Michał Kurtyka
 • Ministerstwo Środowiska - Michał Woś
 • Ministerstwo Zarządzania Funduszami - Małgorzata Jarosińska-Jedynak
 • Ministerstwo Finansów - Tadeusz Kościński
 • Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Marlena Maląg
 • Ministerstwo Zdrowia - Łukasz Szumowski
 • Ministerstwo Cyfryzacji - Marek Zagórski
 • Ministerstwo Edukacji Narodowej - Dariusz Piontkowski
 • Ministerstwo Sprawiedliwości - Zbigniew Ziobro
 • Ministerstwo Nadzoru Właścicielskiego - Jacek Sasin
 • Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - Michał Dworczyk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane