Morawiecki: rząd nie planuje kupna akcji spółek od zagranicznych właścicieli

Wicepremier Mateusz Morawiecki powiedział, że polski rząd nie planuje kupowania więcej akcji polskich spółek od ich zachodnich akcjonariuszy, ale będzie przyglądał się, czy nie pojawią się okazje na rynku i rozważy oferty, jeśli się pojawią, donosi Reuters.

Zobacz więcej

Mateusz Morawiecki fot. Marek Wiśniewski

Podczas wizyty w Brukseli wicepremier Morawiecki został zapytany, czy państwo, przez kontrolowane spółki, rozważa dalsze zakupy w sektorze bankowym lub możliwości inwestycji w sektorze mediów.

- Przyjrzymy się takim okazjom, które czasem pojawiają się na rynku. Nie będziemy jednak ich stymulować, ani nie będziemy próbowali tworzyć takich możliwości – powiedział Morawiecki cytowany przez Reutersa. 

Odnosząc się do transakcji kupna banków Pekao i BPH stwierdził, że były one możliwe dzięki kryzysowi, który zaczął się w 2008 roku. Morawiecki wyraził zadowolenie z „udomowienia” sektora bankowego, ale stwierdził iż nie ma scenariusza podobnych działań w innych sektorach.

- Jeśli będą oferty wówczas być może nasze spółki wezmą w tym udział. Byłbym szczęśliwy gdyby były całkowicie prywatne polskie firmy, z polskim kapitałem, które chciałyby wziąć udział w takich działaniach „udomowiających” - powiedział wicepremier.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / Morawiecki: rząd nie planuje kupna akcji spółek od zagranicznych właścicieli