Morawiecki spotkał się z szefami rządów Estonii, Litwy oraz Łotwy

  • DI
opublikowano: 03-06-2018, 19:31
aktualizacja: 03-06-2018, 20:32

W niedzielę w Tallinie premier Mateusz Morawiecki wziął udział w nieformalnym spotkaniu z szefami rządów Estonii, Litwy oraz Łotwy.

Następnie politycy wzięli udział w obchodach 100-lecia uzyskania niepodległości przez Estonię.

Podczas niedzielnej wizyty w Tallinie premier Morawiecki najpierw spotkał się premierem Estonii Jurim Ratasem, a następnie odbyło się nieformalne wspólne spotkanie obu polityków z premierami Litwy Sauliusem Skvernelisem i Łotwy - Marisem Kucinskisem.

Premier Estonii podczas uroczystości wyraził zadowolenie z obecności pozostałych szefów rządów. Jak mówił, relacje pomiędzy Estonia, Litwą i Łotwą są bardzo silne i w jego ocenie należy je takimi utrzymać.

Rzeczniczka polskiego rządu Joanna Kopcińska przed rozpoczęciem wizyty mówiła PAP, że szefowie rządów mają omówić bieżące kwestie z agendy regionalnej i unijnej. „W szczególności stanowisko państw regionu w ramach negocjacji wieloletniego budżetu UE na lata 2021-27, a także trwające prace w zakresie połączenia sieci elektroenergetycznych państw bałtyckich z systemami europejskimi" – powiedziała.

W marcu br. po spotkaniu z szefami rządów Litwy, Łotwy i Estonii Morawiecki podkreślał, że pokazało ono, "jak bardzo jednakowo myślimy w wielu zasadniczych sprawach, bardzo ważnych dla przyszłości tej części Europy". Wskazywał przy tym m.in. na przyszłość unijnego budżetu, rynku wewnętrznego czy dyrektyw transportowych.

Po zakończeniu spotkania premierzy udali się Tabasalu, gdzie w ramach świętowania 100 lat niepodległości Estonii wzięli udział we wspólnym sadzeniu dębów w ramach programu 100 lat Estonii – 100 gajów dębowych.

Na zakończenie wizyty w Estonii premier Morawiecki weźmie udział w oficjalnym obiedzie wydawanym przez Juriego Ratasa.

Estonia oficjalnie ogłosiła niepodległość 24 lutego 1918 roku, którą następnie obroniła w trwającej do 1920 roku wojnie niepodległościowej przeciwko Rosji bolszewickiej. Setna rocznica powstania państwa jest niezwykle ważnym dla Estonii wydarzeniem, które jest powszechnie świętowane w kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Morawiecki spotkał się z szefami rządów Estonii, Litwy oraz Łotwy