Morawiecki: To część ogólnoeuropejskiego trendu

DI, PAP
opublikowano: 30-11-2016, 12:10

To część ogólnoeuropejskiego trendu - powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki odnosząc się do danych o spadku dynamiki wzrostu polskiego PKB. Ocenił, że już w drugim kwartale 2017 r. inwestycje odbiją.

GUS potwierdził w środę poprzedni szacunek dotyczący PKB w trzecim kwartale br., który niewyrównany sezonowo liczony w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego wzrósł realnie o 2,5 proc. rdr. Urząd statystyczny podał też strukturę wzrostu gospodarczego w trzecim kwartale bieżącego roku.

Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów
Zobacz więcej

Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów Krystian Maj/FORUM

"PKB (wzrost - PAP) na poziomie 2,5 proc. w III kwartale 2016 r. to część ogólnoeuropejskiego trendu. W Niemczech (tempo wzrostu - PAP) PKB spadło najmocniej. W Rumunii, na Węgrzech, w Czechach i na Słowacji spadło jeszcze mocniej niż w Polsce" - mówił Morawiecki.

Tłumaczył, że polska gospodarka jest otwarta, w dużym stopniu zależna od handlu międzynarodowego. "Jeśli u naszych partnerów dzieje się gorzej, to również u nas siada troszeczkę eksport" - zauważył.

Wskazał też, że drugą przyczyną jest spadek inwestycji, w szczególności samorządowych. "Samorządy wstrzymują się z inwestycjami, mając na uwadze w dużym stopniu też kalendarz wyborczy" - mówił. Dodał, że rząd stara się je zachęcić do inwestowania.

"Sądzę, że już w drugim kwartale przyszłego roku zobaczymy odbicie tych inwestycji w oparciu również o inwestycje unijne, ale nie tylko" - zaznaczył.

"Jestem optymistą, jeżeli chodzi o inwestycje prywatne. Ściągamy w końcu też wiele nowych inwestycji polskich i zagranicznych. Więc tutaj tworzymy nową jakość gospodarczą" - dodał Morawiecki.

Zgodnie z danymi GUS w trzecim kwartale br. popyt krajowy wzrósł o 2,9 proc. rdr, po wzroście o 2,2 proc. rdr w drugim kwartale br. Spożycie indywidualne gospodarstw domowych wzrosło o 3,9 proc. rdr, a inwestycje w trzecim kwartale br. spadły o 7,7 proc. rdr.

Jednocześnie GUS podał też, że w trzecim kwartale tego roku PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) wzrósł realnie o 0,2 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału i był wyższy niż przed rokiem o 2,2 proc.

Urząd skorygował ponadto w środę wzrost PKB w czwartym kwartale 2015 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. oraz utrzymał szacunek wzrostu w pierwszym kw. br. na poziomie 3,0 proc. i w drugim kw. 2016 roku na poziomie 3,1 proc. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu