Morawiecki w Berlinie: polska gospodarka potrafi nawigować pomiędzy rafami

  • PAP
opublikowano: 08-01-2020, 20:10

Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki oświadczył w środę w Berlinie, że Polska gospodarka dobrze nawiguje między rafami gospodarczymi całego świata. Podkreślił też, że nasz kraj godzi cele społeczne z rozwojowymi i potrafi zapewnić stabilność fiskalną i makroekonomiczną.

Polski premier w niemieckiej stolicy wziął udział w odbywającym się tam kongresie ekonomicznym, zorganizowanym przez koncern medialny Axel Springer.

"Wokół nas czasy nie są tak pewne jak jeszcze kilka lat temu, ale pokazujemy, że polska gospodarka potrafi dobrze nawigować pomiędzy rafami i wyzwaniami gospodarczymi całego świata" - ocenił Morawiecki podczas spotkania z dziennikarzami.

"Stajemy się - jak mówi komisarz (Guenther) Oettinger - lokomotywą wzrostu Europy. Ja myślę, że trzeba być skromnym, ale od czasu do czasu warto się też pochwalić; ja tutaj mogłem pochwalić polską gospodarkę, bo dzięki polskim przedsiębiorcom i pracownikom jesteśmy na ustach światowego, niemieckiego, europejskiego biznesu jako kraj, który znakomicie godzi cele społeczne z celami rozwojowymi i jednocześnie potrafi zapewnić stabilność fiskalną, makroekonomiczną" - dodał.

Poinformował również, że podczas kongresu pokazywał, na czym polega polski nowy model gospodarczy i w jaki sposób nasz kraj stabilizuje swoją sytuację budżetową, jest w stanie wydawać sporo pieniędzy na politykę społeczną, wypełniać swoje zobowiązania wobec Sojuszu Północnoatlantyckiego - czyli przeznaczać 2 proc. PKB na obronność i dodatkowo inwestować w rozwój infrastruktury.

Polski premier ocenił, że spotkało się to z bardzo dużym zainteresowaniem czołowych przedstawicieli świata niemieckiego biznesu. Jak zaznaczył Morawiecki, wielu z nich jest już obecnych w Polsce, ale liczni rozważają też w przyszłości inwestowanie w naszym kraju.

"Nam oczywiście zależy na tym, żeby w Polsce pojawiło się jak najwięcej projektów, zwłaszcza zależy nam, by pojawiało się jak najwięcej projektów greenfield, czyli od nowa stawianych fabryk. Zwłaszcza, zależy nam na projektach innowacyjnych. I o tym też była na tym szczycie mowa" - podkreślił szef rządu RP.

Mateusz Morawiecki
fot. Marek Wiśniewski
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane