Morawiecki: W najbliższych miesiącach kwestia PPK znajdzie się na ścieżce legislacyjnej

PAP
opublikowano: 19-12-2017, 14:47

W najbliższych miesiącach wprowadzona zostanie na ścieżkę legislacyjną sprawa pracowniczych planów kapitałowych, a także kwestia przyszłości OFE - wynika z wtorkowej zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego.

Morawiecki pytany, czy po objęciu przez niego funkcji premiera przyspieszą prace nad kolejnymi zmianami w OFE i nowym systemem pracowniczych planów kapitałowych przekonywał, że nie chce nikomu "robić przytyków" w sprawie tempa tych zmian, bo "system emerytalny to nie jest prosty system".

"Spokojna dyskusja wokół tego systemu jest warunkiem wstępnym akceptacji społecznej i brak tej dyskusji kilka lat temu ze stronty naszych poprzedników doprowadził do wielkich kontrowersji wokół tej reformy" - podkreślał szef rządu na konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów.

"Owszem, my chcemy teraz w najbliższych miesiącach wprowadzić na ścieżkę legislacyjną program budowy kapitału, a także temat dotyczący przyszłości otwartych funduszy emerytalnych" - dodał.

Kilka tygodni temu Morawiecki zapowiadał, że wprowadzenie pracowniczych planów kapitałowych (PPK), mających być elementem III filara w systemie emerytalnym, może nastąpić od 2019 roku.

Jeszcze w lipcu 2016 roku Morawiecki prezentował tzw. Program Budowy Kapitału, który jest jednym z filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Program zakłada przekształcenie OFE w fundusze inwestycyjne - 75 proc. aktywów ma trafić na Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego Polaków (IKZE). Natomiast pozostałe 25 proc. - do Funduszu Rezerwy Demograficznej, zarządzanie którym ma przejąć PFR. Zgodnie z pierwotnym planem przekształcenie OFE miałoby nastąpić od stycznia 2018 roku, w późniejszych wypowiedziach Morawiecki mówił o lipcu 2018 roku.

Według doniesień medialnych z ostatnich miesięcy, do likwidacji OFE może jednak nie dojść w tej kadencji Sejmu, a bazowy scenariusz reformy emerytalnej na najbliższe lata zakłada jedynie uruchomienie pracowniczych programów kapitałowych.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane