Morawiecki: we wrześniu decyzja ws. ewentualnego wzrostu pensji minimalnej

  • PAP
opublikowano: 05-09-2019, 11:13

We wrześniu decyzja ws. ewentualnego podniesienia pensji minimalnej; nie wykluczam korekty w tym obszarze, patrzymy w ramach resortu finansów, co jest możliwe i czekamy na opinie Rady Dialogu Społecznego - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Proponowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2020 r. to 2450 zł brutto. Obecna płaca minimalna brutto wynosi 2250 zł.

Premier w wywiadzie dla Money.pl był pytany, czy pensja minimalna nie mogłaby zostać podniesiona do równych 2500 zł brutto. Morawiecki odpowiedział, że toczy się dyskusja ze związkiem zawodowym "Solidarność", a także dyskusje na forum rządu. "W ramach Ministerstwa Finansów patrzymy, co jest możliwe" - powiedział Morawiecki.

Zaznaczył jednak, że podniesienie pensji minimalnej oznacza wzrost wydatków budżetowych w niektórych obszarach. "Ta kwestia pozostaje jeszcze otwarta, na razie czekamy na opinię Rady Dialogu Społecznego" - powiedział premier.

Dopytywany, czy jest raczej na "tak", czy raczej na "nie" w kwestii podniesienia pensji minimalnej, odparł: "nie wykluczam pewnej jeszcze dalszej korekty w tym obszarze". Wyjaśnił, że chodzi o korektę "w górę".

Na pytanie, kiedy możemy poznać ostateczną decyzję odpowiedział, że we wrześniu.

Mateusz Morawiecki
fot. Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane