Morawiecki: wygramy walkę o uczciwy system podatkowy

PAP
opublikowano: 21-09-2017, 18:16
aktualizacja: 21-09-2017, 18:18

Wygramy walkę o uczciwy system podatkowy. Budujemy taki system, który ma być przyjazny dla małych i średnich firm, zapowiedział w czwartek we Wrocławiu wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Morawiecki odwiedził w czwartek Centrum Analityczne Krajowej Administracji Skarbowej we Wrocławiu. Podczas briefingu po spotkaniu z pracownikami Centrum powiedział, że nie byłaby możliwa nowa polityka społeczna, gdyby nie nowa polityka skarbowa, w tym "nowa filozofia" funkcjonowania izb skarbowych w ramach Krajowej Administracji Skarbowej i całego resortu finansów.

"Krajowa Administracja Skarbowa jest przede wszystkim po to, by ścigać duże nieprawidłowości, a tych małych podatników (ma - PAP) upominać (...) , że jest błąd, prostować te błędy(...). Chcemy być przyjaźni wobec przedsiębiorców, budować taką relację między podatnikiem a urzędem skarbowym, urzędami celno - skarbowymi, która będzie najbardziej konstruktywna, która będzie budowała pozytywne relacje na przyszłość i zwiększała dochody budżetowe.

Wicepremier zapowiedział, że centrum KAS we Wrocławiu, które podlega bezpośrednio resortowi finansów będzie rozwijane pod względem kadrowym, finansowym i sprzętowym. „Tu jest jedno z bijących serc Krajowej Administracji Skarbowej” - powiedział Morawiecki.

Podkreślił, że centrum powstało we Wrocławiu m.in. dlatego, że jest w tym mieście sporo firm informatycznych, wielu zdolnych informatyków, którzy pracują nad metodami uszczelnienia systemu podatkowego.

„Mamy zdolnych informatyków w Polsce, jestem dumny z ich osiągnięć i efektów pracy. Mam nadzieję, że nie zechcą i nie będą musieli wyjeżdżać do pracy za granicą. I to my ściągniemy do Polski informatyków z Białorusi” - powiedział Morawiecki.

Zastępca dyrektora w departamencie poboru podatków Ministerstwa Finansów Zbigniew Wiliński powiedział, że w Czechach również działa podobne centrum w Pardubicach, choć jest częścią ministerstwa finansów zlokalizowanego w Pradze” - mówił.

Poinformował też, że Ministerstwo Finansów przygotowało "bardzo bogaty pakiet ułatwień dla najsłabszych uczestników obrotu gospodarczego, dla mikroprzedsiębiorców" . Nawiązując do terminów zwrotu podatku VAT, Zbigniew Wiliński powiedział, że "zwracamy wcześniej pieniądze, niż to wynika z przepisów, potrafimy - dzięki analizie ryzyka - zwrócić te pieniądze w ciągu 15 dni, czyli udrażniamy zatory płatnicze".

Dodał też, że "pozwalamy (MF - PAP), poprzez analizę Jednolitych Plików Kontrolnych na - powiedziałbym - bezkarne poprawianie swoich błędów. Bo ludzie popełniają błędy. (...) Mamy już 3 miliardy rekordów (z danymi - PAP) do analizy. Każdego miesiąca przybywa nam około 300-400 milionów" - powiedział Zbigniew Wiliński.

Przypomniał, że od 1 stycznia 2018 roku wszystkich płatników VAT obejmie obowiązek składania bez wezwania, ewidencji VAT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego. "Wiemy, że to ogromne wyzwanie, ponieważ tych osób będzie około miliona sześciuset tysięcy" - mówił.

Podkreślił, że na stronach internetowych MF znajdują się wzory Jednolitych Plików Kontrolnych, które od 25 lutego 2018 r. będą musieli wypełniać wszyscy płatnicy VAT.

„To nie są skomplikowane kwestie. W prostym pliku podaje się sprzedaż i zakup towarów i usług objętych podatkiem. Nam ułatwi to wyłapanie i wskazanie błędów i przede wszystkim mamy dzięki analizie możliwość wskazania np. takich firm, które z powodu nieprawidłowości czy oszustw nie powinny być w obrocie gospodarczym.

Dodał, że dzięki zbudowanemu systemowi nie tylko uszczelni się system podatkowy, ale będzie można w Polsce przywrócić zasadę zdrowej konkurencji. „Firma, która oszukuje na podatkach jest bardziej konkurencyjna na rynku od tej płacącej. Dlatego tym systemem przywrócimy na rynku zasady zdrowej konkurencji” - ocenił Wiliński.

Mateusz Morawiecki
fot. Marek Wiśniewski
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane