Mordasewicz: Obniżka stóp nie jest jedynym lekiem na kryzys

PAP
opublikowano: 27-01-2009, 16:13

Decyzja RPP o obniżeniu stóp procentowych była potrzebna. Nie musi ona jednak oznaczać, że w najbliższym czasie kredyty będą tańsze - powiedział PAP Jeremi Mordasewicz, ekspert PKPP Lewiatan.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) na wtorkowym posiedzeniu obniżyła stopy procentowe o 75 pkt bazowych; główna stopa NBP wyniesie nie mniej niż 4,25 proc. - podała RPP we wtorek w komunikacie.

Zdaniem eksperta Lewiatana, wtorkowa obniżka wcale nie musi się przełożyć na zmniejszenie kosztów kredytów. "W chwili obecnej na rynku międzybankowym mamy bowiem do czynienia z brakiem zaufania. To skutecznie hamuje akcję kredytową" - powiedział Mordasewicz.

Zdaniem eksperta, na zahamowanie akcji kredytowej mają wpływ także inne czynniki, takie jak zwiększające się ryzyko, że kredyty te nie zostaną zwrócone. "Gospodarka spowalnia. Odzyskanie kredytów w niektórych branżach staje się coraz trudniejsze. To także, nie zaś sama wysokość stóp procentowych, decyduje o cenie kredytu" - wyjaśnił ekspert.

Na pytanie, czy decyzja RPP przyczyni się do ożywienia gospodarczego, Mordasewicz powiedział, że "obniżka stóp jest krokiem potrzebnym, lecz nie jedynym, który decyduje o tym, czy gospodarka się ożywi". "Przykładem jest sytuacja Japonii w latach 90. Tam stopy procentowe obniżono do zera i nie przyniosło to spodziewanych efektów" - powiedział Mordasewicz.

Jest to kolejna, trzecia obniżka stóp procentowych od listopada ubiegłego roku, kiedy RPP obniżyła stopy procentowe o 25 pkt bazowych, pierwszy raz od lutego 2006 roku. Na grudniowym posiedzeniu RPP dokonała redukcji stóp procentowych o 75 pkt bazowych.

Wcześniej Rada podnosiła stopy - w styczniu, lutym, marcu i w czerwcu 2008 roku oraz cztery razy w 2007 roku - w kwietniu, czerwcu, sierpniu i listopadzie - łącznie o 200 pkt bazowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane