Czytasz dzięki

Mordasewicz: PiS i PO powinny jak najszybciej utworzyć nowy rząd

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 26-09-2005, 15:47

PiS i PO powinny jak najszybciej utworzyć nowy rząd i przedstawić politykę gospodarczą, nawet przed ostatecznym rozstrzygnięciem wyborów prezydenckich - powiedział podczas poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) "Lewiatan" Jeremi Mordasewicz.

PiS i PO powinny jak najszybciej utworzyć nowy rząd i przedstawić politykę gospodarczą, nawet przed ostatecznym rozstrzygnięciem wyborów prezydenckich - powiedział podczas poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) "Lewiatan" Jeremi Mordasewicz.

    "Polska, rządzona przez rząd techniczny od ponad roku, tkwi w marazmie. Przedłużanie tego czasu o każdy tydzień jest stratą" - zaznaczył Mordasewicz.

    Ekspert PKPP ocenił, że wynik wyborów nie jest dla przedsiębiorców katastrofą, jednak wyraził obawę, że zmianygospodarcze będą w Polsce powolne i marginalne. "Polskiej gospodarce jest potrzebny drugi przełom po tym, który był na początku lat 90. Przedsiębiorcy, którzy w większości głosowali na PO, mieli nadzieję na głęboki zmiany - na to, że Polska będzie rozwijała się w tempie 5-6 proc. rocznie" - powiedział Mordasewicz.

    Jak podkreślił, przedsiębiorcy oczekują od nowego rządu przede wszystkim zmian w polityce budżetowej i zrealizowania trzech celów: obniżenia podatków i składek obciążających koszty pracy, ograniczenia deficytu budżetowego, a także zwiększenia inwestycji w infrastrukturę oraz badania i rozwój. Wyjaśniał, że jedynym możliwym, ale bardzo znaczącym źródłem oszczędności, będzie ograniczenie wydatków na wcześniejsze emerytury i renty. "+Młodzi emeryci+ pochłaniają rocznie 20 mld zł" - zaznaczył Mordasewicz.

    "Właściwych oszczędności nie można uzyskać poprzez cięcia w administracji centralnej tym bardziej, że już z niej dochodzą sygnały, iż w niektórych obszarach jest niedofinansowana. Potrzeba dokonać gwałtownego zwrotu w polityce społecznej" - dodał.

    Według niego, istotnym pytaniem jest to, czy PiS będzie gotowy na dokonanie istotnych zmian w polskiej gospodarce. Ekspert PKPP przypomniał, że w Sejmie poprzedniej kadencji ta partia w swoich głosowaniach dawała wyraz "wrażliwości społecznej". Jego zdaniem, jeśli to przełoży się na politykę nowego rządu, to w gospodarce nie nastąpi ożywienie.

    Podkreślił, że chodzi m.in. o zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, odejście od świadczeń przedemerytalnych, skrócenie zasiłku dla bezrobotnych do 3 miesięcy, ścisłe uzależnienie wysokości emerytury od wkładu do systemu emerytalnego, a także zwiększenie udziału rolników w finansowaniu emerytur i rent. Opowiada się także za uproszeniem systemu podatku VAT oraz uproszczeniem procesów sądowych i poprawą ściągalności długów.

    Zwrócił się także z apelem do polityków PO, by po wyborach aktywnie uczestniczyli w formowaniu nowego rządu i "nie uchylali się od wzięcia odpowiedzialności za rządy". Według niego, PO powinna pamiętać, że polityka gospodarcza nowego rządu "będzie wypadkową kształtowaną przez PO i PiS".

    Jak powiedział, "podatek liniowy dobrze służyłby gospodarce, ale jego wprowadzenie nie jest kwestią o istotnym znaczeniu".

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane