Mordasewicz: Rząd Belki nie przeprowadzi reformy finansów publicznych

24-06-2004, 19:12

PAP: Rząd premiera Marka Belki może kontynuować proces prywatyzacji, zmienić styl zarządzania spółkami Skarbu Państwa, może poprawić sprawność urzędów publicznych i przeprowadzić "małą legislację" ustaw niekontrowersyjnych politycznie - uważa ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Jeremi Mordasewicz.

"Nie sądzę, aby ten rząd miał na tyle silne poparcie polityczne, aby móc przeprowadzić reformę finansów publicznych. Z naszego rozeznania wynika, że część posłów, która poparła premiera Belkę przy wotum zaufania, nie poprze cięć w finansach publicznych" - powiedział PAP w czwartek Mordasewicz.

Mordasewicz nie spodziewa się też, aby rząd Marka Belki uzyskał poparcie posłów na daleko idące oszczędności w sektorze finansów publicznych.

"Może opóźnić wydłużenie wieku emerytalnego kobiet, ale może uda mu się zyskać coś na likwidacji starego

portfela" - powiedział.

Dodał, że premier "ma duże szanse, by wprowadzić reformę systemu ubezpieczeń rolników. Otrzymają duże dotacje z Unii Europejskiej. Dlatego wydaje mi się, że lobby rolnicze teraz nie jest na tyle silne, by blokować tę ustawę. PSL nie głosował w sprawie udzielenia wotum zaufania, więc nie ma zobowiązań politycznych" - powiedział Mordasewicz.

Według niego, to co Belka może zrobić przy obecnym poparciu parlamentu, to "kontynuować proces prywatyzacji, który jest nam bardzo potrzebny. Może zmienić styl zarządzania spółkami Skarbu Państwa, czyli odpolitycznić te spółki, tak by opinia publiczna dostała sygnał, że są one zarządzane w oparciu o kryteria ekonomiczne, a nie polityczne" - wyjaśnił.

Mordasewicz dodał, że rząd może zająć się poprawą sprawności urzędów publicznych.

"O ile rząd ma związane ręce, jeśli chodzi o wydatki budżetowe, działa w warunkach tegorocznego budżetu, o tyle wiele spraw zależy od sprawnego administrowania. Funkcjonowanie sądów zależy nie tylko od pieniędzy, które do nich wpłyną, ale i od organizacji pracy" - powiedział.

Innym obszarem, w którym premier może cokolwiek zdziałać, jest tzw. mała legislacja, bo "wielkiej nie da się przeprowadzić przy obecnym parlamencie" - uważa Mordasewicz. W ramach małej legislacji premier może przeprowadzić nowelizację ustawy zdrowotnej w zakresie funkcjonowania systemu służby zdrowia.

"W ramach środków, którymi będzie dysponował, premier może wymusić racjonalne zachowania i zdyscyplinować jednostki świadczące usługi medyczne" - wyjaśnił.

W ocenie Mordasewicza premier może też wprowadzić zmiany w ustawach, które utrudniają prowadzenie procesów inwestycyjnych. "Chodzi np. o takie ustawy, jak o ochronie gruntów rolnych czy o planowaniu przestrzennym, bo to jest dużym utrudnieniem dla dużych inwestorów".

Zdaniem Mordasewicza, możliwa jest nowelizacja ustawy o VAT w zakresie zmniejszenia ryzyka, które tkwi w ustawie ze względu na duży margines uznaniowości. Nie ma mowy np. o zmianie wysokości stawek podatkowych, bo to jest polityczna decyzja. To samo dotyczy ordynacji podatkowej" - wyliczał.

W czwartek Sejm po raz drugi głosował nad wotum zaufania dla rządu premiera Marka Belki. W poprzednim, 14 maja, rząd nie otrzymał wystarczającego poparcia. W czwartek Belka uzyskał 236 głosów, przeciw było 215, a wstrzymała się jedna osoba.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Mordasewicz: Rząd Belki nie przeprowadzi reformy finansów publicznych