Morgan Stanley: 25 proc. cła na import z Chin spowoduje globalną recesję

opublikowano: 05-08-2019, 14:10

Jeśli prezydent Donald Trump wprowadzi wyższe niż zapowiadał cło na import z Chin, w okresie następnych 9 miesięcy nastąpi globalna recesja, prognozuje Morgan Stanley.

Trump zapowiedział wprowadzenie od września 10 proc. cła na import z Chin wartości 300 mld USD. Morgan Stanley uważa, że choć to zły ruch, to dający się tolerować. Ekonomiści banku szacują, że utrzymanie takiego cła przez 4-5 miesięcy spowoduje utrzymanie się słabego globalnego wzrostu, mieszczącego się w przedziale 2,8-3,0 proc. Będzie tak nawet pomimo spodziewanych cięć stóp procentowych przez banki centralne. Realnym powodem do obaw jest natomiast zaufanie firm.

- Choć nie znamy dokładnych parametrów punktu zwrotnego, zdajemy sobie sprawę z ryzyka potencjalnego nieliniowego zaostrzenia warunków finansowych i jego wpływu na nakłady inwestycyjne i rynek pracy – głosi raport Morgan Stanley.

Analitycy banku uważają, że jest większe ryzyko pogorszenia sytuacji. Wskazują, że jeśli Trump podwyższy cło do 25 proc., a Chiny uruchomią działania odwetowe, globalna gospodarka wejdzie w recesję w okresie trzech kwartałów.

Bank of America Merrill Lynch także obawia się wzrostu cła do 25 proc.

- Widzimy znaczące ryzyko, że 10 proc. cła wzrośnie do 25 proc. W takim przypadku cały import z Chin byłby obłożony stawką takiej wysokości. Uważamy także, że jest wysokie ryzyko ceł na import aut i części spoza Ameryki Północnej (z prawdopodobnym wyjątkiem Korei Południowej), szczególnie kiedy takie cła zachęcałyby producentów do wypełniania zasad lokalnego wkładu w ramach USMCA – wskazują analitycy BAML odwołując się do zmienionej umowy handlowej między USA, Kanadą i Meksykiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś,MarketWatch

Polecane