Czytasz dzięki

Morgan Stanley: krzywa rentowności sygnalizuje recesję w USA

opublikowano: 29-05-2019, 16:13

Wojna handlowa właściwie nie ma znaczenia, bo krzywa rentowności i  tak od dawna zapowiada recesję w USA, twierdzą stratedzy Morgan Stanley.

Bank ma własną, skorygowaną krzywą rentowności obligacji USA, która uwzględnia efekty ilościowego luzowania polityki pieniężnej, a także ostatnich podwyżek stóp. Jest odwrócona już od sześciu miesięcy, zanim jeszcze doszło do eskalacji konfliktu handlowego USA z Chinami.

- Bądźcie gotowi na więcej rozczarowań tempem wzrostu nawet jeśli dojdzie do zawarcia umowy handlowej – napisali stratedzy Morgan Stanley.

Widzą ryzyko spadku S&P500 do 2400 pkt. Obecnie indeks wynosi 2781 pkt.

Wśród ostatnich danych potwierdzających obawy dotyczące gospodarki USA stratedzy Morgan Stanley wskazują m.in. gorsze od oczekiwań zamówienia na dobra trwałe, wydatki kapitałowe i PMI. Podkreślają, że dane dotyczyły kwietnia, a do eskalacji konfliktu handlowego doszło na początku maja. W Chinach także doszło do pogorszenia sytuacji gospodarczej. Stratedzy wskazują także na spadek oczekiwań inflacyjnych w USA i strefie euro.

- Uważamy, że oznacza to spowolnienie gospodarcze w USA i wzrost ryzyka recesji bez względu na wynik konfliktu handlowego – głosi raport Morgan Stanley.

Różnica między rentownością obligacji 10-letnich i bonów 3-miesięcznych USA spadła do minus 12 pkt. bazowych w środę. Jest największa od marca.

Morgan Stanley ostrzega także, że jego skorygowana krzywa rentowności sygnalizuje również wzrost zmienności na rynku akcji.

- Generalnie, krzywa robi też dobrą robotę mówiąc nam czego oczekiwać po VIX. Czy będzie recesja, czy też nie, uważamy, że zmienność na amerykańskim rynku akcji znacząco wzrośnie w okresie najbliższych sześciu miesięcy – głosi raport banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

USA