Morgan Stanley: marże europejskich spółek spadną jak w kryzysowym 2008 roku

opublikowano: 05-09-2022, 14:29
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Stratedzy Morgan Stanley prognozują największy od kryzysu 2008 roku spadek marż europejskich spółek spowodowany przez kryzys energetyczny i wysoką inflację, informuje Bloomberg.

- Kiedy siła cenowa spółek zaczyna słabnąć, perspektywy marż stają się jeszcze bardziej problematyczne w przyszłym roku – głosi raport zespołu strategów, którym kieruje Graham Secker. – Nasz wskaźnik wyprzedzający marż sygnalizuje ich największy spadek od globalnego kryzysu finansowego – dodaje.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Bloomberg zwraca uwagę, że prognozy Morgan Stanley mocno kontrastują z wynikami europejskich spółek w drugim kwartale, które okazały się lepsze niż oczekiwano, co przyczyniło się do wzrostu notowań spółek latem. Indeks Citigroup pokazuje, że europejskie spółki częściej podwyższają prognozy zysków niż je obniżają. Stratedzy Morgan Stanley przekonują, że prognozy są zbyt optymistyczne. Twierdzą, że całkowite odcięcie dostaw rosyjskiego gazu może doprowadzić do głębokiej recesji gospodarki eurolandu i znacząco zredukować zyski spółek.

Secker oczekuje dalszego spadku wartości europejskich spółek nawet pomimo tego, że „niedźwiedzie nastroje” i małe pozycjonowanie sugerują iż większość złych wiadomości jest już uwzględniona w cenach. Jego zdaniem, w sytuacji ryzyka dużej podwyżki stóp procentowych EBC, wskaźnik cena/zysk za 12 miesięcy jest zagrożony spadkiem o 15 proc. poniżej obecnego poziomu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane