Morgan Stanley: obniżka stóp latem nie zapobiegnie recesji w USA

opublikowano: 11-06-2019, 07:44

Gdyby nawet Fed obniżył stopy latem, jak tego oczekuje rynek, nie zapobiegnie to recesji amerykańskiej gospodarki, uważają eksperci banku inwestycyjnego Morgan Stanley.

- Cięcie stóp przez Fed może okazać się spóźnione – twierdzi Michael Wilson, strateg rynku akcji w Morgan Stanley. – Fed może obniżyć stopy nawet już w lipcu, ale to może nie zatrzymać spowolnienia/recesji – dodał.

Morgan Stanley
Morgan Stanley
Bloomberg

Argumentuje, że gospodarka USA już stoi w obliczu „bardzo realnych makroekonomicznych zagrożeń”, w tym pogarszającej się sytuacji na rynku pracy, niskiej inflacji i eskalujących napięć w handlu międzynarodowym.

Wilson jest przekonany, że pogorszenie zaufania biznesu spowodowane przez konflikt handlowy, a także dezinflacja oraz „niezdolność osiągnięcia 2 proc. celu inflacyjnego” spowodują iż ewentualne obniżenie stóp nie zdoła zapobiec dalszemu osłabieniu amerykańskiej gospodarki.

Morgan Stanley zmienił ocenę globalnego wzrostu w pozostałej części roku z „dalsze ożywienie” do „stagnacja”. Wilson uważa, że inwestorzy powinni zająć pozycje obronne pomimo „gołębiego” Fed. Ostrzega przed drogimi spółkami wzrostowymi, które obarczone są największym ryzykiem pogorszenia wyników z powodu problemów, z którymi może borykać się cała gospodarka.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane