Morgan Stanley: odwrócenie krzywej rentowności długu USA w połowie 2019 r.

opublikowano: 12-07-2018, 08:23

Krzywa rentowności obligacji USA może się odwrócić w połowie przyszłego roku, prognozują stratedzy banku Morgan Stanley.

Odwrócenie krzywej rentowności, czyli spadek rentowności obligacji o dłuższym terminie wykupu poniżej wartości rentowności obligacji o krótszym terminie wykupu, uważane jest za negatywny sygnał mogący zapowiadać nadejście recesji.

Stratedzy Morgan Stanley uważają, że inwestorzy niedoszacowują wielkość portfela SOMA, czyli aktywów banku centralnego USA, który będzie potrzebny do utrzymania stopy benchmarkowej overnight w zakresie wyznaczonym przez Fed.

Bank obniżył o 690 mld USD prognozowaną wielkość długu netto emitowano przez rząd USA do końca 2020 roku. Spodziewa się rentowności obligacji 10-letnich USA na poziomie 2,75 proc. na koniec roku i 2,50 proc. w połowie 2019 r. Wcześniej prognozował 2,85 proc. na koniec obecnego roku o 2,70 proc. w połowie przyszłego. Krzywa odwróci się do połowy 2019 roku, uważają stratedzy Morgan Stanley. Rentowność „dziesięciolatek” USA jest obecnie tylko o 27 pkt. bazowych wyższa niż obligacji 2-letnich. 

- Sugerujemy przeważanie obligacji USA – napisali w raporcie.  

Fed zaczął redukować sumę bilansową w październiku ubiegłego roku. Wzrost w ostatnim czasie efektywnej stopy Fed w kierunku górnej granicy celu banku centralnego niektórzy obserwatorzy uznali za oznakę zmniejszającej się płynności. Niektórzy z członków władz Fed zasygnalizowali potrzebę dyskusji o potrzebie zmian w realizowanej redukcji sumy bilansowej.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu