Morgan Stanley podniósł prognozę wzrostu PKB dla Polski

24-04-2004, 16:22

Analitycy Morgan Stanley podnieśli średnioroczną prognozę wzrostu PKB dla Polski w 2004 roku do 5,7 proc. z 5,0 proc. oraz do 5,0 proc. w 2005 roku. Jest to reakcja na najsilniejszy od 10 lat wzrost produkcji przemysłowej w marcu o 23,8 proc. w ujęciu

rocznym. W I kw. 2004 analitycy banku oczekują wzrostu na poziomie 6,0 proc. wobec 4,7 proc. w IV kwartale 2003.

Morgan Stanley skorygował również swoją prognozę dla polityki monetarnej. Spodziewa się obecnie zwyżki stóp o 75 pkt bazowych w II połowie roku. Przewiduje, że do końca 2005 roku najważniejsza ze stóp procentowych wzrośnie do 6,75 proc. z 5,25 proc. obecnie, lub nawet jeszcze bardziej, jeśli do władzy dojdzie "niestabiliny, populistyczny rząd".

Za największe ryzyko dla polityki monetarnej uznają niepewność co do polityki fiskalnej. Sytuacja polityczna nastawia ich sceptycznie co do perspektyw reformy fiskalnej.

"Nieustająca polityczna burza jest znacznym ryzykiem dla polityki fiskalnej i stóp procentowych, ale w krótkim okresie czasu budzi mniejsze zaniepokojenie z punktu widzenia wzrostu gospodarki i perspektyw dla złotego" - napisali w komentarzu.

Ich wątpliwości dotyczą długo oczekiwanego ożywienia inwestycji krajowych w związku z brakiem postępu w reformowaniu sektora przedsiębiorstw państwowych, rosnącego zagrożenia dla reformy fiskalnej (nie wykluczają, że finansowanie budżetu w II połowie roku może stać się problematyczne) i politycznej niepewności.

Po stronie pozytywów widzą utrzymujący się niski kurs złotego, który powoduje, że polski eksport pozostaje wysoce konkurencyjny oraz rosnący popyt wewnętrzny w reakcji na silniejszą dynamikę płac w lutym i marcu.

"W dłuższym okresie brak reform fiskalnych i reform sektora państwowego będzie hamulcem do inwestowania, ale nadal oczekujemy, że inwestycje w tym roku wykażą się wzrostem" - napisał bank.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Morgan Stanley podniósł prognozę wzrostu PKB dla Polski