Morgan Stanley podwyższa prognozę cen ropy

opublikowano: 04-07-2018, 11:52

Ceny ropy w drugim półroczu wzrosną bardziej niż wcześniej oczekiwano, gdyż administracja prezydenta Donalda Trumpa zamierza do listopada zniszczyć irański eksport ropy, prognozuje bank Morgan Stanley.

Ostrzejsza niż przewidywano polityka USA oznacza, że produkcja Iranu może spaść o 1,1 mln baryłek  dziennie (bpd)  w okresie, kiedy notowany jest znaczący wzrost popytu na ropę naftową. 

Ropa naftowa
Zobacz więcej

Ropa naftowa fot. Bloomberg

Amerykański bank inwestycyjny podkreśla również mocniejszy niż wcześniej zakładano spadek wydobycia w Libii i Angoli. Zdaniem instytucji, czynniki te powodują, że rynek w drugiej połowie 2018 r. będzie borykał się z niedoborem surowca szacowanym na około 600 tys. baryłek dziennie.

W rezultacie, Morgan Stanley podniósł prognozowane ceny ropy. Oczekuje obecnie, że międzynarodowy benchmark, ropa Brent będzie kwotowano średnio na poziomie 85 USD za baryłkę w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. To o 7,50 USD więcej niż w poprzednim oszacowaniu.

Obecnie ten rodzaj ropy wyceniany jest w okolicach 78 USD za baryłkę, po osiągnięciu w maju 3,5 rocznego maksimum na wysokości 80,50 USD/b.

Kontrakty na ropę Brent wzrosły o 5 proc. w zeszłym tygodniu, kiedy wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu powiedział, że waszyngtońska administracja naciska na nabywców ropy, by ci do 4 listopada zrezygnowali całkowicie z surowca z Iranu.

Morgan Stanley uważa aktualnie, że wywóz ropy z Iranu do Europy, Japonii i Korei Południowej - który kształtuje się na poziomie około 1 mln baryłek z 2,7 mln eksportowanych ogółem dziennie - "spadnie do minimalnego poziomu".

Bank przyznaje że Arabia Saudyjska zwiększa obecnie wydobycie i prawdopodobnie wyprodukuje średnio 10,8 mln baryłek dziennie w drugiej połowie, w porównaniu z wcześniejszym oczekiwaniami rzędu 10,1 mln bpd. Spodziewa się również, że Rosja, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Kuwejt będą pompować więcej ropy, ale twierdzi, że to nie wystarczy, aby zrównoważyć rynek.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Morgan Stanley podwyższa prognozę cen ropy