Morgan Stanley: rośnie ryzyko recesji i rynku niedźwiedzia

opublikowano: 04-01-2018, 13:51
aktualizacja: 04-01-2018, 13:51

Jest zbyt późno w obecnym cyklu rynkowym stawiać na obligacje śmieciowe, ogłosił Morgan Stanley Wealth Management i wycofał się z tego segmentu rynku.

Mike Wilson, kierujący inwestycjami firmy zarządzającej 2 bln USD przyznaje, że choć cięcia podatkowe w USA dostarczą impuls wzrostowy na rynek akcji, to ostrzega że efekt może być krótkotrwały i jest ryzyko iż przesłoni słabość bilansów.

Morgan Stanley
Morgan Stanley
Bloomberg

- Choć ciecia podatków wprowadzone w USA mogą doprowadzić do lepszego wzrostu w krótkim terminie, mogą także wzmocnić zjawisko nadmierności, typowe przed nadejściem recesji, z czego rynku kredytu zdają sobie sprawę wcześniej niż rynki akcji – napisał Wilson. – Ostatnio sprowadziliśmy nasze pozycje wysokich rentowności do zera bo szykujemy się na pogorszenie w segmencie niższej jakości zysków w USA, na czele z niższymi marżami działalności – dodał.

Początek roku jest optymistyczny. Indeks globalnych rynków akcji MSCI All-Country World wzrósł już o 1,6 proc., a indeks Bloomberg Barclays Global High Yield zyskał 0,4 proc. Oba są rekordowo wysoko. Wobec zbliżającego się szczytu cyklu inwestorzy powinni przygotować się na co najmniej jedną korektę na globalnych rynkach akcji w tym roku, uważa Wilson.

Choć Morgan Stanley nie oczekuje recesji w tym roku, dostrzega wzrost ryzyka jej pojawienia się. Zwraca uwagę, że w sytuacji rosnących stóp i coraz mniejszej możliwości pozytywnych niespodzianek do dalszych wzrostów może przyczynić się głównie spekulacja.

- Uważamy, że będzie znacznie trudniej zarobić pieniądze w 2018 i 2019 roku niż w 2016 i 2017, a ryzyko recesji i rynku niedźwiedzia jest coraz większe – uważa Wilson. – Dynamika późnej fazy cyklu staje się coraz bardziej widoczna – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane